Ekodesign: Cesta k udržitelnému exportu

Jak ovlivňuje české exportéry rostoucí význam udržitelnosti na trhu Evropské unie? Jsou zejména malé a střední firmy připravené na ESG?

Na semináři získáte praktické tipy a nástroje, jak do svého podnikání zapojit udržitelné praktiky tak, abyste byli konkurenceschopní nejen na evropském trhu. Seznámíme Vás s novými pravidly v EU, ekologickými produkty, etickými zdroji surovin a procesy certifikace.

Akce je součástí New European Bauhaus festivalu, jehož druhý ročník se bude konat od 8. do 21. dubna v Bruselu a prostřednictvím satelitních akcí po celém světě. NEB Festival si klade za cíl spojit lidi z různých oblastí života, aby společně hledali způsoby, jak učinit náš každodenní život krásnějším, udržitelnějším a šetrnějším.

Program:

(registrace od 14.30 hodin)

Úvodní slovo
Zuzana Sedmerová, vedoucí Design Centra CzechTrade

1/ Gabriela Mokošáková, specialistka na rozvoj podnikání v rámci udržitelnosti
Trendy v ESG a nová ESG pravidla pro firmy. Jak začít s ESG reportingem.

2/ Eliška Novák Knotková, Balance is Motion
Potenciál ekodesignu - jak může design ovlivnit životní cyklus produktu a jak se vyhnout greenwashingu (pomocí metody Life Cycle Assessment).
Ekodesign v oblasti eventů.

3/ Lenka Novotná, Plastia
Otoč květináč – projekt, který dává nový život na první pohled už zbytečným věcem.
Udržitelnost v architektuře - výstavní stánky, které vznikly společně s českými studenty a kombinují vysokou estetiku, upcyklaci a recyklaci.

4/ David Stingl, Stingl Design 

Představení udržitelného projektu S-PLY, přinášející revoluci v problematickém zásobování metropolí. Projekt, který získal Michelin ocenění za Design 2023, opírající se o balanc aspektů Lidé, Planeta a Profit, nabízí kompletní redesign metody zásobování metropolí, jako je třeba Seol, Tokyo, nebo i Praha zítřejška a eliminuje tak většinu nákladní dopravy projíždějící městem. Razantně tak snižuje ekologický dopad potřebné nákladní dopravy ve městech, přispívá ekonomickému a logistickému růstu a zpříjemňuje život obyvatelům města.

5/ Jan Retter, designér a fotograf specializující se na minimalismus a udržitelnost
Minimalismus a udržitelnost jako přístup k tvorbě, která zdůrazňuje estetiku s respektem k životnímu prostředí a jeho ochraně.

6/ Otázky a networking


Upozornění: seminář bude natáčen pro interní účely.

Please note: An English version of the event program in the form of an invitation is available at the bottom of this website under the panelist introductions.

                  


   



Kód semináře:

3962

Termín:

17. 4. 2024

Druh akce:

Odborný seminář

Místo konání:

Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1, Praha, Česká republika

Doba konání:

15.00 - 18.00 hodin

Cena:

0 Kč

Stav akce:

Akce již proběhla

Přidat do kalendáře:

Kontakty

Organizační garant

Mgr. Ludková Stella-Lea
Mgr. Stella-Lea Ludková exportní konzultant

Lektoři

Bc. Sedmerová Zuzana
Bc. Sedmerová Zuzana Vedoucí Design Centra CzechTrade
Mokošáková Gabriela
Mokošáková Gabriela Specializuje se na rozvoj podnikání v oblasti udržitelnosti. Propojuje vlastní znalosti z oblasti ESG a know-how společnosti Adastra, která je jedničkou na trhu v práci s daty, AI a IoT. Gabriela čerpá z bohatých zkušeností z mezinárodní konzultační společnosti EY, kde působila jako poradce organizací v oblasti udržitelnosti. Její práce též zahrnuje vzdělávání a informování zaměstnanců a zákazníků o důležitosti udržitelnosti a podporuje jejich aktivní zapojení do iniciativ na dosažení udržitelných cílů společnosti.
Novák Knotková Eliška
Novák Knotková Eliška Je zakladatelkou studia Balance is Motion. K zájmu o problematiku ekodesignu jí přivedlo její doktorské studium na VŠCHT, kterým navázala na studium designu a lektorskou a konzultantskou činnost v matériO Prague. BiM vyniká analytickým přístupem k udržitelnosti navrhovaných produktů. Klientům pomáhá naplňovat ESG cíle a snižovat dopady na životní prostředí. BiM získalo nominaci na cenu za udržitelný design v rámci Designbloku 2023 za mobiliář Ruderal, který představuje budoucnost ekodesignu.
Novotná Lenka
Novotná Lenka Společně se svým manželem založila před 30 lety společnost Plastia vyrábějící plastové výrobky pro domov a zahradu, jednoduše obyčejně neobyčejné věci, které lidem dělají radost a zlepšují život. Vystudovaná textilní návrhářka vnesla do DNA firmy design a cirkularitu. I díky tomu se Plastii podařilo získat 2x prestižní ocenění Red Dot Design Award a následně i Good Design za vermikompostér Urbalive.
Stingl David
Stingl David Je průmyslovým a automobilovým designérem, se specializací na designový exteriér vozidel se zaměřením na charakteristický, atraktivní, efektivní, estetický design a inovativně účinný aerodynamický tvar. Jeho design můžete nalézt na vozidlech, jako je elektrický hypersportovní vůz Revo E301 a Revo iV, německý MB CLS a elektrický a autonomní Volkswagen ID.4 DRAIVE a další.
Retter Jan
Retter Jan Jan je designér a fotograf specializací se na minimalismus a udržitelnost. Jeho práce v oblasti produktového designu se zaměřuje na využití přírodních materiálů jako jsou dřevo, kůže, kov, kámen a keramika, s hlubokým závazkem k ekologické odpovědnosti v celém životním cyklu výrobku. Jeho dalším působištěm je tvorba brandů, webový a grafický design. Rád pracuje s brandy, firmami a tvůrci, kteří sdílejí jeho filozofický pohled na design. V oblasti fotografie se specializuje na interiéry a produkty.

Soubory ke stažení