Datum:21. 4. 2023

EXPORT NEWS 01/2023

Čtvrtletní newsletter agentury CzechTrade

První číslo newsletteru EXPORT NEWS roku 2023 představuje aktivity CzechTrade za uplynulé tři měsíce. Hlavní akcí tohoto období byl Meeting Point CzechTrade. O rozvoj podnikání v nových teritoriích a internacionalizaci svých obchodních aktivit projevilo na této jedné z největších tuzemských proexportních akcí zájem 404 firem a s našimi experty proběhlo téměř 1 500 konzultací.

Více než dříve se firmy orientují na trhy mimo Evropu a místo subdodávek a základního spotřebního zboží se soustředí na technologické produkty s vyšší přidanou hodnotou. Na to CzechTrade reagoval otevřením nových kanceláří na Filipínách, v Kataru, texaském Austinu a samostatné divize pro země střední Ameriky a Karibiku, v rámci kanceláře v Mexiku. Agentura chceme být nablízku nejen v zahraničních teritoriích, ale i u nás v regionech. Díky synergické spolupráci s CzechInvestem bude sedm regionálních exportních konzultantů zajišťovat aktivity pro CzechTrade. Tímto krokem se víc přiblíží regionálním firmám ve všech krajích České republiky.

Další novinkou je iniciativa Design Credits a spuštění dvou nových služeb Design Trend Monitoring a Tržní potenciál design-inovace. Spravují je odborníci z Design Centra CzechTrade, kteří firmám poskytují profesionální informační a poradenský servis.

Českému exportu se opět začíná otvírat Ukrajina. Podpora obnovy Ukrajiny samozřejmě patří mezi priority CzechTrade a spolupráci s ukrajinskými partnery nadále posiluje. Na podporu obchodu konkrétně ve Lvově agentura uspořádala podnikatelskou misi českých firem vyrábějících důlní zařízení, zároveň pro české exportéry zorganizovaliá online seminář k aktuálním příležitostem na Ukrajině. S ukrajinskou obchodní platformou Nazovni podepsala memorandum o spolupráci.

Více čtěte v EXPORT NEWS I/2023