Datum:29. 5. 2023

Firmy z Moravskoslezského kraje tvoří 10 % úspěšných exportních případů agentury CzechTrade

Praha, 29.5.2023 - Na celkové hodnotě úspěšných exportních případů za pomoci agentury na podporu obchodu CzechTrade se podílí také české firmy z Moravskoslezského kraje. S pomocí CzechTrade jich v tomto kraji úspěšně exportovalo nebo stále exportuje celkem 114 nejčastěji do Německa či dalších evropských států, v minulém roce se firmy začaly soustředit také na Spojené arabské emiráty nebo USA. Agentura CzechTrade pomáhá firmám v exportu především asistencí přímo na zahraničních trzích, pořádáním vzdělávacích akcí či poskytováním konzultací přímo v regionu v rámci akce ROADSHOW, kde ukazuje, jak uspět na zaraničních trzích.

Agentura na podporu obchodu CzechTrade od roku 2005 zaznamenává celkem 3 410 úspěšných exportních případů potvrzených firmami, z toho s 326 exporty tvoří 10 % firmy v Moravskoslezském kraji. „Zájem o export v Moravskoslezském regionu byl vždy, o čemž svědčí fakt, že jsme pro tamější firmy celkem zpracovali 2 191 zakázek. Firmám v teritoriích pomáhají naše dlouhodobé zkušenosti a perfektní znalost prostředí, firmy tak díky tomu mohou získat drahocenné kontakty, kterých mohou využít pro své byznysové aktivity,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade a dodává: „Firmy na Ostravsku a širším okolí mají velký potenciál především v segmentu strojírenství (výroba strojů a techniky) a stavebnictví a stavební materiály.“ Hojně zastoupeným odvětvím z pohledu exportu je také potravinářský průmysl nebo segment obráběných komponentů a konstrukcí z kovů.

Firmy z kraje tradičně nejčastěji exportují do evropských teritorií jako je Německo, Velká Británie, Chorvatsko, Itálie či Francie, nezaostává ani Nizozemsko nebo Turecko. „V současné době směrujeme firmy na Ukrajinu, která se pro exportéry začala otvírat a kde budeme mít nově kromě Kyjeva také zastoupení ve Lvově. Věříme, že po skončení války se na její obnově začnou podílet také firmy právě z Moravskoslezského kraje,“ vysvětluje Radomil Doležal. V minulém roce se firmy začaly soustředit také na sousední Rakousko, Spojené arabské emiráty, Španělsko a USA.

V Moravskoslezském kraji bylo ze strany agentury CzechTrade od roku 2018 zpracováno celkem 2 191 zakázek, přičemž firmy využívají individuálních služeb CzechTrade přímo v teritoriu prostřednictvím zahraničních kanceláří. „Firmám poskytujeme kompletní servis od původní vize po konečný export. Naše individuální služby zahrnují například vyhledání obchodních kontaktů, ověření zájmu o spolupráci, organizaci obchodních jednání nebo dlouhodobou exportní asistenci, která firmám pomůže prosadit se na zahraničním trhu,“ říká Jan Kubata, ředitel sekce služeb pro exportéry a dodává: „Spoustu nových obchodních kontaktů firmy získávají také na veletrzích a výstavách, kde pro ně organizujeme společné prezentace nebo v rámci podnikatelských misí a B2B jednání se zahraničními nákupčími.“

Začala ROADSHOW po regionech pro potenciální exportéry Agentura CzechTrade dnešní (25.5.) první zastávkou v Ostravě zahájila akci ROADSHOW, se kterou bude po regionech firmám předávat informace a know-how, jak uspět na zahraničních trzích. „Rozhodli jsme se naši exportní tour začít v Ostravě, protože i přesto, že je Moravskoslezský kraj strukturálně postiženým regionem, tak jsou zde technicky vyspělé firmy s velkým exportním potenciálem,“ líčí Jan Kubata. Další zastávkou bude 21. září v Pardubicích, poté 19. října v Liberci a posledním městem bude Plzeň, kde akce proběhne 21. listopadu.

Zastávky v Ostravě se zúčastnilo 16 českých firem primárně ze strojírenského a technologického segmentu, například Armatury Group, MS Forest Group nebo V-Nass.

O agentuře CzechTrade 
 CzechTrade je agentura na podporu obchodu a již 25 let je partnerem českých firem na jejich cestě k exportním úspěchům. Jejím cílem je usnadnit českým firmám rozhodování o výběru vhodných teritorií, zkrátit dobu vstupu na daný trh, podpořit aktivity směřující k dalšímu rozvoji firmy v zahraničí, a především eliminovat rizika spojená se vstupem na nové, neznámé trhy. Zahraniční kanceláře agentury CzechTrade poskytují služby v 64 zemích na pěti kontinentech. 
www.czechtrade.cz

Kontakt pro média 
 Simona Vondrová

 Account Executive
 tel.: +420 775 986 531
e-mail: simona.vondrova@insighters.cz 
 
Jitka Nováčková (za CzechTrade) 
 Manažerka vnějších vztahů a tisková mluvčí 
 Tel: +420 601 361 821 
E-mail: jitka.novackova@czechtrade.cz