Takzvaný Plano Real a zavedení nové měny k 1. červenci 1994 bylo výsledkem vícero etap a úsilí týmu ekonomů v letech 1993 a 1994.
Brazílie bojovala v osmdesátých letech opakovaně s hyperinflací. Na začátku devadesátých let inflace přesahovala běžně 1000 % za rok, rekordní byl v tomto rok 1990, kdy byla roční inflace dokonce 6800 %.
Opakované pokusy demokratických vlád, které nastoupily po skončení vojenské diktatury v roce 1985, o zavedení nových měn a zkrocení inflace, jeden po druhém selhávaly. Názvy měn jako cruzado (zavedeno v roce 1986), cruzado novo (1989), cruzeiro (1990) nebo cruzeiro real (1993), byly pokusy o nové platidlo, jejichž zavedení se nezdařilo. Po týdnech či měsících opět přišla hyperinflace.
Tým ekonomů, pod vedením sociologa Fernando Henrique Cardosa, který na začátku roku 1993 dostal od brazilského prezidenta Itamara Franca volnou ruku pro realizaci nutných reforem, se úkolu zhostil velmi úspěšně a pomocí promyšleného systému změn připravil půdu pro zavedení nové měny a zkrocení inflace.
Plano Real stál hlavně na třech krocích: prvním byly vyrovnané veřejné rozpočty, druhým zavedení indexu URV, kterým se přepočítávala v té době aktuální měna cruzeiro real, a který kontrolovala a upravovala Centrální Banka, a třetím krokem bylo samotné vydání nové měny Real do oběhu.
Hodnota Realu byla po nějakou dobu zafixována k americkému dolaru. Měsíční inflace v červenci, kdy byl Real dán do oběhu, již byla pod 10 %, oproti červnovým takřka 50 %, a v prosinci pak byla jen lehce nad 1 %.
Reformy a změny neměly jen pozitivní důsledky, zvýšila se například skokově nezaměstnanost, ale hlavní cíl zkrocení inflace byl po mnoha předchozích neúspěších dosažen.
Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroje: exame.com, itau.com.br, pt.wikipedia.org
Do konce roku 2025 má být spuštěn velký jazykový model (LLM) pod názvem Latam-GPT. Cílem tohoto projektu je vytvořit regionálně specifickou umělou inteligenci, která bude reflektovat jazykové, kulturní a historické reálie kontinentu. Projekt vede chilské Centrum pro umělou inteligenci (CENIA) ve spolupráci s partnery z Brazílie, Uruguaye a dalších latinskoamerických zemí. Latinská Amerika se zároveň stane prvním regionem na světě, který bude mít vlastní velký jazykový model.
Studie ukazuje rostoucí vliv nízkonákladových platforem Temu a Shein na nákupní chování Rakušanů. I přes obavy z dopadů na životní prostředí a kvalitu zboží většina lidí na těchto webech nakupuje vzhledem k nízkým cenám.
Čínský trh s umělou inteligencí v oblasti zdravotnictví nabízí vysoký růstový potenciál v oblastech zobrazování, inteligentních nemocnic, vývoje léčiv a telemedicíny ve venkovských oblastech, a to díky silné politické podpoře a digitální infrastruktuře. Zahraniční investoři mohou tento ekosystém využít prostřednictvím společných podniků, licencí nebo partnerství v rámci zón volného obchodu, které jsou přizpůsobeny regulačním a regionálním potřebám.
Spojené arabské emiráty zvyšují úsilí v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu a v posledních měsících udělily řadu vysokých pokut v celkové výši přes 339 mil dirhamů, a to jak místním směnárnám, tak i pobočkám zahraničních bank a pojišťovnech působících v zemi.