Čínské finanční orgány v čele s Čínskou lidovou bankou představily komplexní desetibodový balíček měnové politiky. Zaměřuje se na posílení důvěry trhu, zvýšení dlouhodobé likvidity a podporu růstu založeného na inovacích. Opatření - od snížení povinných minimálních rezerv a úrokových sazeb až po nové nástroje pro financování technologií - podtrhují snahu Číny stabilizovat ekonomická očekávání v podmínkách globální nejistoty a domácí restrukturalizace.
Čínská centrální banka zintenzivní makroekonomickou regulaci pomocí deseti koordinovaných nástrojů měnové politiky, jejichž cílem je dodávat likviditu, usměrňovat tržní sazby směrem dolů a podporovat kvalitní rozvoj. Desetibodová politika centrální banky zahrnuje:
Cílem těchto politik je posílit tok úvěrů do klíčových odvětví, snížit náklady na financování a nasměrovat finanční instituce k podpoře skutečných hospodářských potřeb, zejména v nově vznikajících odvětvích a podnicích zaměřených na inovace.
Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade v Číně (Šanghaj)
Zdroj: Dezan Shira & Associates
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.