Zahraniční kancelář CzechTrade Kazachstán zorganizovala ve dnech 21.-25. února Misi českých firem v oboru pekárenských technologií. Na misi jsme zaměřili především na zjištění exportního potenciálu českých firem v Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
Mise se účastnily čtyři české společnosti - Omnipol, J 4, Liberecké strojírny a Kornfeil.
První den v pondělí 21.2. proběhla dvě jednání v Almaty, kde jsme navštívili významnou pekárna Aksaj a večer jsme se přesunuli do kyrgyzského Biškeku, kde působí významný výrobce cukrovinek Kulikovskij. Ten dodává své výrobky nejen do Kyrgyzstánu, ale i Kazachstánu.
Zástupci českých firem jednali jednali přímo s vedením navštívených společností, především osobami odpovědnými za nákupy nových zařízení a technologií. Osobní přítomnost na místě jim umožnila udělat si obrázek o úrovni výroby a zároveň potřebách pro obnovení a rozšíření výrobního parku zdejších výrobců.
Pro kazašské a kyrgyzské firmy nebyli Češi neznámí. Nutno podotknout, že čeští výrobci mají výborný zvuk a jméno v obou zemích.
V několika firmách jsme se setkali s již instalovanými českými technologiemi, u kterých nám obchodní protějšky potvrdily svou spokojenost s provozem a spolehlivostí českých výrobních zařízení.
Účastníci mise se seznámili s krátkodobými i dlouhodobými plány u navštívených subjektů a na základě zjištěných informací mohou připravit kompetentní nabídku.
Vzhledem k velikosti trhu a stravovacím návykům se jeví perspektivnějším trh Kazachstánu, nicméně i Kyrgyzstán skýtá zajímavé odbytové příležitosti, proto je vhodné o trhy je dále usilovat a v úsilí nepolevovat.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kazachstán a Kyrgyzstán.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.