Egypt podepsal smlouvy s mezinárodními velkými společnostmi, jako je Shell, o rozšíření své produkce ropy a plynu.
Egypt podepsal řadu investičních dohod s mezinárodními společnostmi na zvýšení těžby ropy a zemního plynu ve snaze vypořádat se s vážným nedostatkem energie.
Shell Egypt a malajsijský Petronas investují 222 milionů dolarů do zvýšení těžby a rezerv v oblasti západní delty Středozemního moře, uvádí oficiální tisková agentura Mena. Dohoda zahrnuje závazek vyvrtat tři vrty k výrobě plynu a vybudovat námořní zařízení, řekl Mena.
Společnosti Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company a Cheiron Energy of Egypt navíc podle Meny investují 120 milionů dola,rů do zvýšení produkce ropy v koncesích Geisum a Tawila West v Suezském zálivu. Dohoda zahrnuje rozšíření hranic koncesí a vyvrtání devíti vrtů, z nichž pět by mělo být průzkumných.
Minulý týden egyptské ministerstvo pro ropu a nerostné zdroje oznámilo dohodu s Eni, italským majorem, o urychlení průzkumu ropy a zemního plynu. Společnost bude využívat Egypt jako obchodní centrum a bude vyvážet zemní plyn vyrobený z jeho nalezišť ve východním Středomoří ze stávajících zařízení. Eni plánuje ve druhé polovině roku 2024 investovat asi 160 milionů dolarů do vyvrtání dvou nových vrtů v nalezišti Zohr, největším nalezišti zemního plynu v zemi, kde produkce klesá v důsledku technologických výzev a nedostatku investic do zvýšené produkce.
Produkce plynu v Egyptě klesla na nejnižší úroveň za více než šest let, protože klesá i produkce z jiných nalezišť. Celková produkce ropy a zemního plynu se za poslední tři roky snížila o 25 procent. Nové investice mají tedy za cíl oživit toto odvětví.
Nové investice do rozvoje těžby ropy a plynu mohou být taktéž dobrými příležitostmi pro české exportéry do Egypta, působící v tomto sektoru. V jejich plánech na proniknutí na egyptský trh je připravena pomoci kancelář CzechTrade se sídlem v Káhiře, kterou můžete kdykoliv kontaktovat.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Egypt.
Zdroj: AGBI - Arabian Gulf Businedss Insight
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.