Egyptská vláda představila soubor opatření, která mají modernizovat celní systém, urychlit odbavení zboží a zlepšit podmínky pro domácí i zahraniční investory.
Premiér Mostafa Madbouly jednal s ministry financí, investic, obchodu a dalšími klíčovými institucemi o návrzích na zjednodušení celních procedur. Reformy zahrnují přibližně 19 legislativních a procesních změn, jejichž cílem je zkrátit dobu odbavení, zlepšit dohled na vstupních bodech a zefektivnit komunikaci s podnikatelskou sférou.
Součástí první vlny opatření je prodloužení provozní doby všech celních úřadů na sedm dní v týdnu, včetně víkendů a svátků. Tento krok již přinesl snížení zpoždění, zrychlení toku surovin na domácí trh a omezení přetížení přístavů. Vláda zároveň aktivně zapojuje zástupce průmyslu do přípravy dalších kroků – cílem je reflektovat jejich potřeby a odstranit byrokratické překážky.
Podle představitelů průmyslu je však potřeba jít ještě dále – požadují například jednotný systém pro tzv. white list dovozců, zjednodušení dokumentace, digitální propojení úřadů a snížení celních sankcí. Klíčové je také zavedení jednoho kontaktního místa pro schvalování dovozu, což by výrazně zrychlilo celní procesy.
Reforma cel může výrazně zlepšit podnikatelské prostředí a zvýšit konkurenceschopnost egyptského průmyslu. Podle odborníků by efektivní celní systém mohl přispět k růstu HDP až o 7 %.
Pro české exportéry to znamená příležitost ke snadnějšímu vstupu na egyptský trh a efektivnější spolupráci s místními partnery. V jejich zahraničních aktivitách je připravena pomoci naše kancelář CzechTrade v Káhiře, na kterou se můžete kdykoliv obrátit.
Připravil tým zahraničí kanceláře CzechTrade Egypt.
S využitím zdrojů: https://www.dailynewsegypt.com, https://enterprise.news
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
V červnu 2025 vykázala italská ekonomika smíšené výsledky – zlepšila se podnikatelská důvěra, zatímco nálada spotřebitelů mírně oslabila.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.