Na Letišti Václava Havla Praha zahájila provoz nová nákladní linka. Zboží mezi Prahou a čínským městem Čcheng-tu nově přepravuje letecká společnost Central Airlines.
Novou cargo linku na trase mezi Prahou a Čcheng-tu bude Central Airlines provozovat čtyřikrát týdně – vždy v pondělí, ve středu, ve čtvrtek a v sobotu. Na linku dopravce nasazuje letadlo Boeing B777-200F, které přepraví více než 100 tun nákladu. Poprvé toto letadlo v barvách Central Airlines přistálo na pražském letišti v sobotu 17. května.
„Příchodem Central Airlines se potvrzuje pozitivní trend v segmentu přepravy leteckého carga. V uplynulých letech na našem letišti rostl objem přepravovaného zboží a další nárůst, téměř o 30 %, pozorujeme v meziročním srovnání také za první kvartál letošního roku. Kromě pravidelných cargo a kurýrních linek se významné množství zboží přepraví také na linkách s cestujícími, což napomáhá rozvoji stávajících i nových leteckých spojení,“ říká Jiří Vyskoč, výkonný ředitel Rozvoje leteckého obchodu Letiště Praha.
Nová nákladní linka Central Airlines propojuje pražské letiště s šestým největším městem Číny, které zároveň patří mezi klíčová ekonomická centra země. Svá vývojová a výrobní střediska zde provozují producenti elektroniky a komponentů automobilového a leteckého průmyslu.
Central Airlines je soukromá letecká společnost se sídlem v Chaj-kchou v provincii Chaj-nan. Vznikla v roce 2016 a vlastní lety začala provozovat roku 2020.
Vedle nového cargo spojení s Čcheng-tu jsou na Letišti Václava Havla Praha aktuálně v provozu další čtyři pravidelné nákladní linky. Za celý loňský rok prošlo pražským letištěm 66 363 tun nákladu. V maziročním srovnání jde o nárůst o 51 %. Pozitivních výsledků v segmentu carga pražské letiště dosahuje mj. díky platformě Prague Airport Cargo Point, která vznikla na jaře roku 2024. Tato iniciativa umožňuje prohloubení spolupráce v leteckém cargu napříč logistickým řetězcem.
Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade Čína (Šanghaj).
Zdroj: Letiště Praha
Do konce roku 2025 má být spuštěn velký jazykový model (LLM) pod názvem Latam-GPT. Cílem tohoto projektu je vytvořit regionálně specifickou umělou inteligenci, která bude reflektovat jazykové, kulturní a historické reálie kontinentu. Projekt vede chilské Centrum pro umělou inteligenci (CENIA) ve spolupráci s partnery z Brazílie, Uruguaye a dalších latinskoamerických zemí. Latinská Amerika se zároveň stane prvním regionem na světě, který bude mít vlastní velký jazykový model.
Studie ukazuje rostoucí vliv nízkonákladových platforem Temu a Shein na nákupní chování Rakušanů. I přes obavy z dopadů na životní prostředí a kvalitu zboží většina lidí na těchto webech nakupuje vzhledem k nízkým cenám.
Čínský trh s umělou inteligencí v oblasti zdravotnictví nabízí vysoký růstový potenciál v oblastech zobrazování, inteligentních nemocnic, vývoje léčiv a telemedicíny ve venkovských oblastech, a to díky silné politické podpoře a digitální infrastruktuře. Zahraniční investoři mohou tento ekosystém využít prostřednictvím společných podniků, licencí nebo partnerství v rámci zón volného obchodu, které jsou přizpůsobeny regulačním a regionálním potřebám.
Spojené arabské emiráty zvyšují úsilí v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu a v posledních měsících udělily řadu vysokých pokut v celkové výši přes 339 mil dirhamů, a to jak místním směnárnám, tak i pobočkám zahraničních bank a pojišťovnech působících v zemi.