Kombinace sucha a požárů napříč Brazílií komplikuje sklizeň, chov i dopravu. Velké ztráty počítají pěstitelé kávy.
V posledních týdnech bojují jednotlivé brazilské federativní státy s množstvím požárů na svých územích. Některá ohniska jsou podle policejních a armádních složek i úmyslně zakládaná a vzhledem k nebývalému suchu, kdy v některých oblastech nepršelo i několik měsíců, se ohně rychle šíří a hasičské jednotky je jen těžko dostávají pod kontrolu.
Sucho v minulých měsících negativně ovlivnilo růst plodin, aktuální požáry ohrožují chovatele a jejich stáda. Ve státě São Paulo pak v posledních dvou týdnech požáry zasáhly kávové plantáže. Někteří menší pěstitelé ztratili kompletně svou produkci a další sklizeň, tak mohou očekávat až v roce 2027, neboť kávovníku, v závislosti na odrůdě, trvá dva až tři roky než dá první úrodu. Ztráty u větších producentů budou vyčísleny v následujících týdnech a měsících.
Problémy přinášejí požáry také pro dopravu. Většina přepravy nákladů je v Brazílii zajišťována kamionovou dopravou a uzavírky zapříčiněné ohněm bývají v posledních několika týdnech na denním pořádku. Často nastávají situace, kdy kamióny shoří spolu s přepravovaným nákladem.
Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroje: g1.globo.com, exame.com, nexojornal.com.br
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.