Datum:21.02.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Thajsko - vlajka Thajsko

Thajsko a sloní kalhoty

Jsou levné, z bavlny, dostupné v různých střizích, s elastickým pasem, vhodné do tropického počasí v Thajsku, s potiskem slona i bez. To jsou slavné sloní kalhoty, anglicky elephant pants. Avšak předtím, než se staly senzací, byly pouze běžným artiklem ve velkoobchodech s oblečením.

Turisté jezdí do Thajska především k moři, a další se těší na paláce a starobylé chrámy. Návštěva má však svá kulturní pravidla, především co se týče chování a oblékání. Například je nutné mít delší kalhoty, zatímco kraťasy nebo sukně nad kolena povoleny nejsou.

To otevřelo příležitosti pro pouliční prodejce, aby turistům u vstupů na památky prodávali tyto specifické kalhoty. Kalhoty se staly postupem času hitem. Sloní kalhoty jsou tak nezbytným nákupem při návštěvě Thajska.

Většina obchodníků dováží sloní kalhoty vzhledem k nízké ceně z Číny, zhruba 70 %.  Na ostatní místní malé a střední podniky zbývá pouze 30% podíl na trhu a aby uspěly, musí být velmi kreativní. Například místní společnost Chinrada Garment se zaměřuje na kvalitu, unikátní vzory a design, aby zajistila prodej až 50 000 párů měsíčně. 

Vidět můžeme kalhoty s monogramem Korat. Město, známé také jako Nakhon Ratchasima, leží v severovýchodním regionu a je domovem koratské kočky. Jejich kalhoty tedy cílí na milovníky koček. V zoologické zahradě poblíž Pattaye zase chovají kapybary. Kapybaří kalhoty byly vyprodané během pár minut. 

Aby thajské malé podniky zvítězily nad levnou produkcí z Číny, musí se zaměřit více na kvalitu a design. Zájemci o kvalitnější sloní kalhoty jsou však především Thajci, zatímco k cizincům se dostávají především ty made in China

V obchodech se sloními kalhotami je k dispozici široká škála vzorů a barev, které odrážejí bohatství thajské kultury a tradičních motivů. Kalhoty nejsou jen módním trendem, ale také symbolizují uvolněný a bezstarostný životní styl, který mnozí lidé hledají při návštěvě této krásné země. Nákup kalhot může být zážitkem plným zábavy, kdy můžete zkoušet různé styly a diskutovat o významu jednotlivých vzorů s prodavači. Pro mnoho turistů se nákup sloních kalhot stává nejen praktickým nákupem, ale také příjemnou památkou na jejich pobyt v Thajsku.

Z ekonomického hlediska mohou sloní kalhoty také přinášet příležitosti pro místní komunity a drobné podnikatele. Mnoho z nich může být zapojeno do výroby těchto kalhot jako domácí výroby nebo malých dílen, což přispívá k místnímu ekonomickému rozvoji a podpoře živobytí.


Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Thajsko.

Zdroj: Thai PBS

Další aktuality