Státní akciová společnost Dekarbonizační fond Ukrajiny, jehož 100% vlastníkem je stát zastoupený Státní agenturou pro energetickou účinnost a úspory energií, zveřejnila nabídku se zvýhodněnými úvěry pro ukrajinské právnické osoby, podnikatele a místní samosprávy, které plánují realizovat opatření v oblasti energetických úspor a dekarbonizace.
Dekarbonizační fond Ukrajiny byl zřízen z iniciativy Státní agentury pro energetickou účinnost a úspory energií Ukrajiny za účelem poskytovat státní podporu ze zřízeného rozpočtového fondu. Jedná se o první ukrajinský státní revolvingový mechanismus pro cílené financování projektů energetické účinnosti a dekarbonizace pro podniky a obce. Zdrojem fondu je ekologická daň z emisí oxidu uhličitého od stávajících objektů a také státní půjčky na podporu energetické účinnosti a snižování emisí uhlíku.
Všechny projekty mohou být realizovány prostřednictvím smluv o energetických službách (ESCO) energetickými servisními společnostmi a zahrnují následující oblasti:
Pro zařazení do programu financování mají projekty splňovat aspoň jeden z následujících požadavků:
Dekarbonizační fond nabízí následující úvěrové podmínky:
Žadatel musí být ukrajinským subjektem podnikání (včetně státního nebo komunálního sektoru hospodářství) a musí působit na trhu nejméně 1 rok. Formulář žádosti a podrobný seznam podkladů je k dispozici na webových stránkách Fondu na odkazu www.fdu.com.ua.
Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Ukrajina (Kyjev).
Zdroj: www.fdu.com.ua
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.