Do konce roku 2025 má být spuštěn velký jazykový model (LLM) pod názvem Latam-GPT. Cílem tohoto projektu je vytvořit regionálně specifickou umělou inteligenci, která bude reflektovat jazykové, kulturní a historické reálie kontinentu. Projekt vede chilské Centrum pro umělou inteligenci (CENIA) ve spolupráci s partnery z Brazílie, Uruguaye a dalších latinskoamerických zemí. Latinská Amerika se zároveň stane prvním regionem na světě, který bude mít vlastní velký jazykový model.
Hlavní rozdíl oproti globálním modelům, jako je ChatGPT, spočívá v tom, že Latam-GPT bude trénován převážně na regionálních datech a bude tedy lépe rozumět jazykovým nuancím, kulturním kontextům i historickým souvislostem specifickým pro latinskoamerické prostředí.
Navíc bude veškerá potřebná infrastruktura pro provoz modelu umístěna na území Chile. Chilská vláda uvedla, že model posílí digitální suverenitu Latinské Ameriky a zajistí, že místní kulturní kontext bude adekvátně reprezentován.
V první fázi bude model podporovat španělštinu, portugalštinu a angličtinu: Do budoucna se počítá s integrací domorodých jazyků, jako třeba toho z Rapa Nui (jazyk původních obyvatel Velikonočního ostrova).
První testovací verze modelu by měla být k dispozici již v září 2025.
Technicky je Latam-GPT založen na datech získaných z volně dostupných vzdělávacích, kulturních a vědeckých textů.
Aktuálně se pracuje s datovým fondem o velikosti více než 8 TB. Na rozdíl od některých konkurenčních modelů bude Latam-GPT otevřený (open-source), což podporuje transparentní vývoj. Latinská Amerika se tak prostřednictvím tohoto modelu snaží snížit svou závislost na modelech velkých amerických technologických firem.
Latam-GPT získá financování v celkové hodnotě přes 5,5 milionu dolarů. Zajišťuje jej regionální rozvojová banka CAF, chilské ministerstvo vědy a další akademické i veřejné instituce. Na přípravě modelu se podílí více než 30 organizací a přes 60 odborníků z šesti zemí v regionu.
Zdroj: Deutsche Welle
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.