V srdci průmyslové zóny Almaty se odehrává expanze, která slibuje nejenom ekonomický rozvoj, ale i nové pracovní příležitosti.
Projekty v této dynamické oblasti zahrnují pět moderních výrobních závodů, které pokrývají široké spektrum oborů. Mezi nimi třeba závod na výrobu chemikálií a produktů osobní hygieny, závod vyrábějící bankovní karty pro mezinárodní platební systémy, a dokonce i závod na výrobu železobetonu s plným výrobním cyklem.
Dále v industriální zóně vzniká závod na elektronická audio a video zařízení pro automobily. Poslední z výčtu je komplex na výrobu kabelových a drátěných výrobků. Tyto projekty představují nejen technologický pokrok, ale i příslib inovací, které ovlivní každodenní životy nás všech.
V roce 2024 bylo v Průmyslové zóně Almaty otevřeno pět nových malých průmyslových parků, jejichž rozloha se pohybuje od 3000 do 5100 metrů čtverečních. Soukromí investoři do jejich výstavby vložili úctyhodných 2,27 miliardy tenge, což přispěje k vytvoření 614 nových pracovních míst a posílí tak místní ekonomiku.
Celkově se v průmyslových zónách Almaty aktivně podílí 107 společností, které realizují projekty za 556,8 miliardy tenge a přispívají k vytvoření 14 496 pracovních míst. Od roku 2016 do roku 2024 bylo na tomto území realizováno 40 projektů, jejichž hodnota činí 139,1 miliardy tenge a které vedly k vytvoření 4403 pracovních míst.
Almaty se tedy stává významným centrem průmyslového rozvoje, které přináší nové možnosti a perspektivy pro budoucnost.
Zdroj: Centrum obchodní informace kapitál www.kapital.kz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kazachstán a Kyrgyzstán.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.