Paraguay, jako jedna ze zemí ve sdružení Mercosul, nabízí zajímavé pobídky pro zahraniční investory.
Dovoz zboží z Evropy nebo z USA do Brazílie naráží na překážky, jako jsou clo, speciální certifikace nebo další poplatky, které navýší cenu produktů při vstupu na tento jihoamerický trh.
Celé sdružení Mercosul, jehož součástí jsou kromě Brazílie také Argentina, Paraguay a Uruguay, by mělo mít velmi podobnou dovozní politiku vůči třetím zemím. Ze zkušeností naší kanceláře CzechTrade Brazílie, za více než 15leté působení v Sao Paulu, tomu tak v některých případech nemusí být.
Jedním z možných řešení je přesunout část výroby do samotné Brazílie, případně zřídit výrobu nebo montovnu. Jednotlivé federativní státy Brazílie mají na tento druh investic pobídky. Mnohdy záleží na segmentu či velikosti investice zahraniční firmy. Hleděno je například na počet pracovních míst, které daná investice vytvoří. Ne vždy vybudování závodu nebo montovny vyřeší problém s cenou finálního produktu, neboť některé firmy i tak musí část komponentů dovézt, a ty pak přicházejí do výroby s mnohem vyšší nákupní cenou, než kterou mateřská společnost kalkuluje při výrobě v Evropě.
V posledních letech nadnárodní společnosti budují svoje závody v Paraguayi, neboť ta jim nabízí zajímavé pobídky a vábí tyto společnosti na své území. Kromě pobídek často neuvaluje příliš vysoká cla, nebo dokonce z celního zatížení úplně osvobodí komponenty, které podléhají vysokému clu v Brazílii nebo Argentině. Finální produkt vyrobený v Paraguayi pak nepodléhá clu při dovozu do Brazílie a pro zahraniční společnosti se tato země stává velmi zajímavým místem pro budování montoven a fabrik.
Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroje: exame.com, www.quattror.com.br
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.