Zahraniční kancelář CzechTrade
Katar

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade

Kontakty

Mgr. Sontodinomo Michal

CzechTrade Katar

Mgr. Michal Sontodinomo ředitel zahraniční kanceláře
953 Ibn Roshd Street, Onaiza 65, Doha
Qatar
Katar
www.czechtradeoffices.com/qa

Nejbližší akce z teritoria

Aktuality z teritoria

Jak Vám můžeme pomoci?

Informace z teritoria

Informace o Kataru

Katar je menší země s přibližně 3 miliony obyvatel, z nichž pouze 350 000 jsou Katařané. Na druhou stranu je to jedna z nejbohatších zemí s velmi vysokým hrubým domácím produktem 94 tisíc dolarů na obyvatele.

Katar disponuje významnými zásobami ropy a zemního plynu. Produkce v obou surovinách na obyvatele převyšuje ostatní země Perského zálivu. Země má 3. největší zásoby zemního plynu na světě a je největším exportérem v jeho kapalné formě LNG.

Katar se během posledních dvou desetiletí proměnil z relativně neznámého státu Perského zálivu ve významného hráče na světové scéně. Jeho role dodavatele zemního plynu posílila ještě více s energetickou krizí způsobenou konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou. Pro Česko je Katar důležitý z hlediska diverzifikace dovozu plynu do Evropy.

Katar s využitím svých významných zásob ropy a zemního plynu zahájil jeden z největších a nejambicióznějších infrastrukturních programů na světě s plánovanými výdaji ve výši přibližně 200 miliard dolarů na realizaci své národní vize Katar 2030 (zaměřené na hospodářský, sociální, vzdělávací a environmentální rozvoj) a zázemí pro mistrovství světa ve fotbale 2022.

Vláda současně provádí reformy, aby snížila veřejné výdaje a diverzifikovala ekonomiku závislou na produkci a prodeji ropy a plynu, mimo jiné podporou role soukromého sektoru a malých a středních podniků.

Pokud české společnosti nevyužily významných změn v dodavatelských řetězcích a politické dynamiky před světovým fotbalovým šampionátem v roce 2022, tak nyní je ten pravý čas naskočit do vlaku směřujícího k moderní high-tech společnosti investující mimo jiné do vzdělání, environmentálních technologií, energetiky, zdravotní péče, dopravních systémů, ICT služeb, inovativního zemědělství či obranného průmyslu.

Rok 2022 byl zásadní pro nastartování nových politických a ekonomických vztahů mezi ČR a Katarem. Návštěvy vládních delegací na obou stranách a zejména uzavření Dohody o zamezení dvojího zdanění a Dohody o hospodářské, obchodní a technické spolupráci mohou nastartovat novou a intenzivnější kapitolu obchodní a investiční spolupráce. V roce 2022 bylo otevřeno nové velvyslanectví ČR v Dauhá a koncem roku byla zahájena též činnost zahraniční kanceláře CzechTrade.

Desatero pro obchodování

 1. Obchodní kultura v Kataru 
  Zahraničí pracovníci tvoří přes 85 % populace, proto neexistuje v Kataru jednotná obchodní kultura. Způsob podnikání se liší v závislosti na osobě a kultuře organizace, se kterou jednáte. Může to být vláda, soukromý sektor, start-up, rodinný podnik nebo nadnárodní společnost. Proto jako obchodník podnikající v Kataru budete muset být flexibilní, přizpůsobiví a otevření.
  Při jednání s Katařany, kteří jsou mnozí v rozhodovacích rolí pomáhá zkušenost s dalšími zeměmi Perského zálivu, i když existují místní nuance. V Kataru jsou velmi důležité rodinné vazby a koncept využívání kontaktů a přízně je hlavním bodem obchodní kultury - nikoli prezentace výrobků a výhod a argumentů tak, jak to známe z evropského prostředí.
   
 2. Pozitivní změny díky Katarské národní vizi 2030
  Vším se prolíná Katarská národní vize (QNV2030) však klade důraz na společnost a blahobyt. Proto stále více společností investuje do svých lidí a jejich zdraví.

  Díky Katarské národní vizi (QNV 2030) jsou nyní firmy a obchodní společnosti odpovědnější, transparentnější, etičtější a lépe řízené. Mnozí nyní publikují kodexy chování popisující způsob, jakým podnikají, a co očekávají od svých zákazníků a prodejců.
  Katar možná není na první pohled tak přátelský k podnikání jako nedaleká Dubaj, ale stává otevřenější světu. Pro zahraniční obchodníky a investory je obchodní kultura v Kataru přívětivá a především plná příležitostí – pokud jsou připraveni investovat čas.
   
 3. Etiketa pozdravů mužů a žen
  Jako expat (muž nebo žena) je podání ruky normálním pozdravem bez ohledu na to, s kým se setkáte. Výjimkou je setkání s muslimskou ženou, v takovém případě byste měli počkat, až natáhne ruku.
  Katarští (nebo jiní arabští) muži mohou objímat jiného muže nebo líbat na tvář, nos nebo čelo na znamení úcty a respektu, a to i v obchodním prostředí. Od expatů se neočekává, že budou následovat, a žena by nikdy neměla muže objímat ani líbat na veřejnosti. Mohou však obejmout ženu.
   
 4. Zasedání a kancelářské prostředí
  Setkání a kancelářské prostředí v Kataru bývají poměrně neformální a srdečné. V důsledku toho se nedivte, že schůzka nemá žádný program nebo že nikdo nedělá zápis. Nemusí to začít včas, ale neberte to jako projev neúcty – a buďte připraveni na přerušení. Setkáváte-li se s velkým šéfem, očekávejte stálý příliv příznivců, telefonních hovorů a dalších narušení. Jakkoli to může být frustrující, můžete sledovat, jak se to všechno odehrává u šálku čaje nebo kávy; pokud budete mít štěstí, může to být tradiční arabská káva, která se dodává ve zdobeném džbánu spolu s datlemi.
   
 5. Komunikace a tabu
  Arabové si často užívají dobrého vyprávění – jsou to skvělí vypravěči! Než se pustíte do práce, mluvení je naprosto normální; o rodinách, podnikání, fotbale a životě se diskutuje. Místní politika, náboženství nebo královská rodina jsou „ne-ne“, pokud nejste vyzváni k vyjádření. Na druhou stranu pomáhá být velkorysý se svými názory na katarskou kulturu, historii a úspěchy. Umět říci pár pozdravů v arabštině bude vždy velmi oceněno; i když téměř každý, koho potkáte, je kompetentní anglicky mluvící.
   
 6. Faux pas, kterému je třeba se vyhnout
  Katar je sice konzervativní země, ale místní jsou zvyklí jednat s expaty. Je nepravděpodobné, že byste způsobili urážku, pokud je to zjevně nezamýšlené. Existují však faux pas, kterým je třeba se vyhnout. Například nikdy neukazujte chodidla, nehádejte se otevřeně o citlivém bodu s hostitelem (zejména v přítomnosti ostatních) a nikdy nezvyšujte hlas.
   
 7. Správa vašich očekávání
  Arabové jsou notoricky těžko čitelní, pokud jde o obchodní vyjednávání a uzavírání dohod. Pozitivní zvuky nemusí nutně znamenat, že máte koncert. Váš hostitel vám jen zřídka dá na váš obličej ploché „ne“. Kromě toho je arabská obchodní kultura obecně verbální, proto se neurážejte, pokud dostanete malou nebo žádnou odpověď, když někomu pošlete e-mail po celodenní schůzce.
   
 8. Kodex oblékání
  Oblékněte se, abyste udělali dojem. Kanceláře a schůzky vyžadují formální oděv; oblek a kravata pro expaty, konzervativní šaty nebo kalhotový kostým pro ženy a národní šaty pro Katary. Některé společnosti mohou mít dny oblékání, které jsou obvykle ve čtvrtek.
   
 9. Dárkové předměty
  Dávání dárků obchodnímu kontaktu se pro expaty nedoporučuje. Může to být pro hostitele nepříjemné, pokud se nejedná o dobře známý kontakt. Pokud musíte dát dárek, uskromněte se a nikdy nedávejte alkohol. Na druhou stranu může být expat příjemcem daru od Katarčana, který je štědrými hostiteli.
   
 10. Vizitky
  Na začátku schůzky je normální vyměnit si vizitky. Nikdy není na škodu nechat si něco nalíčit v angličtině i arabštině.