Cílem strategie na roky 2024-2030 je diverzifikovat průmysl, posílit domácí výrobní kapacity a podpořit malé a střední podniky.
Začátkem roku 2025 byla pod hlavním motivem „Dosažení udržitelného hospodářského růstu“ slavnostně představena Strategie Ministerstva obchodu a průmyslu společně s Katarskou národní průmyslovou strategií 2024–2030. Ministr obchodu a průmyslu Sheikh Faisal bin Thani bin Faisal Al Thani při této příležitosti zdůraznil, že spuštění strategie ministerstva je klíčovou součástí Národní rozvojové strategie v rámci tzv. Qatar National Vision 2030.
Strategie průmyslového rozvoje klade velký důraz na posílení domácí výrobní kapacity a podporu malých a středních podniků jako hlavního motoru ekonomické diverzifikace. Současně zdůrazňuje význam strategických partnerství a rozšiřování globálních obchodních vztahů Kataru s ostatními zeměmi.
Důležitou roli hraje podpora digitální transformace a zavádění chytrých technologií do průmyslové výroby, stejně jako integrace principů udržitelného rozvoje do různých sektorů.
Strategie bude zahrnovat 15 klíčových iniciativ a 60 projektů, jejichž cílem je podpořit katarská strategická odvětví, jako jsou výroba hliníku, plastů, pokročilý potravinářský a nápojový průmysl, speciální zdravotnické produkty a podpůrná odvětví petrochemického průmyslu.
Katar postupně míří k diverzifikaci domácí výroby a zbavení se závislosti na příjmech z těžby zemního plynu a ropy. Vývoz z Kataru mimo produktů z ropy a zemního plynu dosáhl v roce 2016 hodnoty 30 miliard rijálů (8,241 mld. dolarů) a v roce 2022 vzrostl na 39 miliard rijálů. Cílem země je překonat 49 miliard rijálů do konce roku 2030.
Strategie se zaměřuje na využití konkurenčních výhod Kataru s důrazem na ekonomické clustery, jako jsou odvětví hliníku a výroby plastů. Součástí je také implementace standardů a principů tzv. průmyslu 4.0 (digitalizace, automatizace výroby a změn na trhu práce), která zvyšuje efektivitu výroby a provozní flexibilitu prostřednictvím propojených strojů.
Ministerstvo obchodu a průmyslu Kataru plní roli lídra v oblasti obchodu, průmyslu a ochrany spotřebitele tím, že přispívá k ekonomické diverzifikaci, kvalitnímu udržitelnému rozvoji a posilování soukromého sektoru.
Ministerstvo povede hlavní proces implementace strategie za podpory dalších vládních institucí v následujících fázích:
1. Quick Wins – Do konce roku 2025 budou realizovány pilotní projekty s nízkými náklady a jasným dopadem, které lze uskutečnit v krátkém časovém horizontu.
2. Fáze hlavních projektů (Major Impact Projects) – Od konce roku 2025 do 2028 budou implementovány projekty s vysokými investičními náklady, které mají přímý i nepřímý vliv na průmyslové sektory. Tyto projekty budou klíčové pro naplnění cílů celé strategie.
3. Doplňková fáze (Complementary Phase) – V letech 2029–2030 budou realizovány nové projekty nebo kompenzovány případné zpoždění v původních projektech.
České firmy mají v rámci realizace Katarské národní průmyslové strategie 2024–2030 jedinečnou příležitost podílet se na dodávkách technologií a produktů, které podporují inovace, udržitelnost a digitální transformaci průmyslu. S jejich zkušenostmi v oblastech, jako je výroba průmyslových strojů, smart technologie, energetická efektivita, zdravotnické technologie či ekologické materiály, mohou být zajímavými partnery pro katarské projekty zaměřené na modernizaci výroby a rozvoj strategických průmyslových odvětví.
V této souvislosti hraje zásadní úlohou kancelář CzechTrade Katar, která podporuje české firmy při jejich vstupu na zdejší trh, pomáhá jim odhalit obchodní příležitosti a navázat kontakty s klíčovými partnery.
Zdroj: The Peninsula Qatar, Gulf Times
Zpracoval: tým CzechTrade Katar
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.