Historie česko-čínské spolupráce v oblasti letectví se začala psát v roce 2015, kdy se firma Direct Fly za podpory CzechTrade, LAA a Čínsko-českého spolku zúčastnila vědecko-technické výstavy v čínském Mien-jangu. Firma Direct Fly sídlící v Brně se zabývá malosériovou výrobou ultralehkých letadel. Poprvé v její historii se tak naskytla možnost proniknout daleko za hranice České republiky a zkusit štěstí v zahraničním obchodu.
Česká firma svou nabídkou zaujala čínskou společnost Wanfeng Aviation, konglomerát známý celosvětovou produkcí litých kol a v dubnu roku 2016 došlo k podpisu vzájemné smlouvy o transferu technologií. Firma Direct Fly tak navázala významnou spolupráci a získala zakázku na poskytnutí veškeré výkresové dokumentace, školení zaměstnanců a technickou podporu čínskému protějšku. Všechny tyto služby jsou vázány k současně jedinému sériově vyráběnému letounu společnosti ALTO 912TG. Více o převodu licence a samotných letadlech najdete na webových stránkách firmy www.directfly.cz.
Po obdržení validace typového certifikátu došlo k nárůstu prací na obou stranách.Na podzim roku 2016 uspořádala firma Direct Fly školení pro čínské zaměstnance v oblasti stavby letounu a instalace motoru. Poté následovaly další dvě školení v oblasti stavby draku letounu, záletu apod. Souběžně se školením zaměstnanců pak pokračovala výroba hotových letadel připravených na transport do Číny. Ke konci roku 2017 jich firma Direct Fly expedovala deset kusů, což na malosériovou produkci firmy představovalo velký úspěch. Protože součástí převodu licence na výrobu letadel ALTO je i technická podpora, tým z DF již několikrát zavítal do daleké Číny, kde poskytoval rady a zalétával převezená letadla.
V čínském Zhejiangu před pár lety neexistovalo nic než zoraná půda. V současnosti je na tomto místě rozsáhlý aviatický park s 800 m dlouhou betonovou runwayí, celým letištním zázemím a gigantickými výrobními halami. To, že tu mohou létat česká ultralehká letadla, je pro firmu Direct Fly i všeobecné letectví velký úspěch.