Datum:20. 12. 2021

Exportní aliance Elements For Smart City se představila na summitu Planet Budapest

Celkem se na proexportní akci v hlavním městě Maďarska představilo 18 tuzemských exportérů.

Exportní aliance Elements For Smart City má za sebou první zahraniční akci. Exportní organizace založená a podporovaná agenturou CzechTrade představila svá chytrá řešení pro obce na světovém summitu o udržitelnosti Planet Budapest v Maďarsku. Během šesti dnů na přelomu listopadu a prosince se maďarská metropole stala hlavním městem debat a projektů na zlepšení klimatu a životního prostředí.

Planet Budapest je jedinečnou a zároveň největší akcí svého druhu ve střední a východní Evropě. Uskutečnila se v návaznosti na prezidentské setkání zemí V4 a osobně se jej zúčastnila řada zahraničních delegací, včetně mezinárodních organizací.

Součástí summitu byl veletrh udržitelných technologií, kterého se účastnilo celkem 18 českých exportérů, včetně Exportní aliance. Čeští vystavovatelé představili technologie od čištění vody a vzduchu, přes péči o stromy a reaktor budoucnosti až po ochranu zdraví. Kromě veletrhu byla součástí akce i řada přednášek, diskusních fór a panelů, na kterých vystoupili i zástupci českých organizací a exportérů. Exportní alianci na akci představil a zastupoval její lídr, společnost MORAM CZ; další člen aliance, společnost HUTIRA – Brno, se pak účastnila samostatným stánkem.

„Podařilo se dohodnout obchodní případy se zástupci sedmi států, s maďarským svazem měst a obcí zase realizaci ukázkového města v duchu Smart City, které bude vybaveno českými technologiemi nebo uzavřít dohodu o zastoupení naší firmy v Makedonii. Měli jsme příležitost osobně seznámit maďarského prezidenta Jánose Ádera s V4 projektem Vin4m a outdoorovým edukačním centrem ARCHIMEDES. Velmi bych chtěl ocenit nadstandardní přístup vedoucí maďarské kanceláře CzechTrade Dóry Egressy, obchodního rady Petra Michálka a osobní angažovanost velvyslance Tibora Biala,“  říká Antonín Koplík, jednatel společnosti Moram CZ a zároveň lídr exportní aliance.

Čeští exportéři mohli své produkty a služby představit velkým státním firmám jako je maďarská elektrárenská společnost MVM nebo maďarské státní dráhy MÁV, soukromým maďarským společnostem jako MOL a ALTEO nebo maďarským vědeckovýzkumným organizacím, oborovým asociacím a zástupcům investorských fondů, kteří se akce rovněž zúčastnili.

„Firmy, které se akce zúčastnily mají díky summitu rozjednanou řadu jednání s místními distributory o dodávkách a nových projektech. Navzdory zhoršující se pandemické situaci sice došlo k nižší návštěvnosti z řad veřejnosti, ale B2B jednání proběhla ve standardním rozsahu a skvělými výsledky. Prestiži českých řešení přidala i návštěva maďarského prezidenta Jánose Ádera, pod jehož záštitou se summit konal, u stánků jednotlivých členů aliance,“  říká ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade v Budapešti Dóra Egressy. 

Fotogalerie