České hračky si podmaňují australský trh!

Příběh českých hraček HappyGoDucky v Austrálii se začal psát před rokem a půl, kdy se Vojta Vorel a Amy Simons rozhodli ukázat kouzlo českých tradičních hraček i australským dětem.

Vojta do Austrálie odjel ve svých 22 letech a od začátku si pohrával s myšlenkou dovozu českých produktů do Austrálie. Nakonec se ale hračky přihlásily o slovo samy, když Amy v Čechách o jednu zakopla a zalíbila se jí. Zaujala ji také myšlenka tradičních hraček, které se dědí z generace na generaci. To v Austrálii doposud nebylo zvykem. Hračky jsou zde především rychloobrátkové zboží. Myšlení zákazníků se ale začíná měnit a v Austrálii se klade čím dál tím větší důraz na životní prostředí a je upřednostňována kvalita před kvantitou. Zdá se tedy, že načasování pro dovoz přírodních a udržitelných hraček do Austrálie bylo ideální. 

Nástrahami administrace jsme se nenechali odradit.

Ne vše ale bylo tak snadné, jak se zdálo. První a asi nejzásadnější překážkou byly certifikáty pro dovoz hraček. Hračky jsou totiž velmi přísně hlídaným dovozním artiklem a ještě přísněji hračky dřevěné. Vojta uvádí, že od začátku věděli, že si vybrali jedno z nejkomplikovanějších zboží pro dovoz. Australské úřady neposkytovaly jasné odpovědi a trvalo měsíce, než si dokázali zajistit potřebné dokumenty pro dovoz. Mimo jiné bylo potřeba dokázat, odkud dřevo pochází, včetně fotodokumentace zpracování dřeva a i palety, na kterých jsou hračky dováženy, musí být ošetřeny a testovány. I přes tyto počáteční komplikace zůstal Vojta motivován a objednal si prvních 13 kubíků hraček.

„Sám jsem s hračkami obcházel hračkářství a školky a zjišťoval, které z nich se místním líbí a které ne. Hledal jsem také české organizace, které by mi mohly nabídnout pomocnou ruku a takto jsem narazil na Vojtěcha Helikara ze zahraniční kanceláře Czechtrade Sydney. Společně jsme uspořádali seminář a prezentaci českých hraček. Díky této akci jsem dostal objednávku od místní sítě školek, nicméně žádný větší úspěch nedostavoval.“

První kontejner hraček dorazil v únoru 2016. Amy a Vojta měli naplánováno spustit e-shop v polovině února, měli tedy pouze dva týdny na jeho zprovoznění, vyskladnění a naskladnění hraček.

„První měsíce se neprodalo téměř nic, a to co ano, to byly hračky, které si koupili naši kamarádi a známí. Také na sociálních sítích se nám nedařilo vybudovat pevnou základnu zákazníků.“

I tak tvrdě pracovali a nepřestávali ve svém snažení, ale větší objednávky stále nepřicházely. Když už to chtěli vzdát, podařil se jim průlom. Poslali jedné z australských bloggerek, která měla 15 000 sledovatelů na instagramu, několik hraček a ona je poté zveřejnila na svém profilu s krátkým článkem. Jako reakce začaly chodit objednávky a poprvé se podařilo prodat hračky za 1500 AUD. V Instagramu uviděli příležitost a začali se mu více věnovat.
Zdá se, že i přes tento pád se HappyGoDucky opět začíná dařit. Od ledna 2017 již objednali 4 kontejnery hraček, prodávají ve všech státech Austrálie, kde mají 35 obchodů, které si od nich aktivně objednávají a začali s expanzí také na Nový Zéland, kde již prodávají čtyřem obchodům a pátý je v jednání. Sledování na Instagramu se během 5 měsíců rozrostlo skoro na 11 tisíc a každý týden přibývá dalších 200-300.

Fotogalerie

A jaké máme plány do budoucna?

Aktuálně je HappyGoDucky výhradním distributorem v Austrálii pro 7 českých výrobců hraček a také spolupracuje s několika soukromými osobami, které dodávají háčkované hračky. Australané tak mají možnost zakoupit si české hračky značek Kovap, Detoa, Pislik, Miva Vacov, Playful Wood, Ceeda Cavity a Archa Program. Nově si HappyGoDucky také začala designovat své vlastní řady hraček. Tyto hračky jsou originály, které se nikde jinde na světě neprodávají.
„A naše plány do budoucna? Rádi bychom v příštím roce dovezli kolem 4-6 kontejnerů hraček a chtěli bychom se dostat aspoň do dalších 20 obchodů. Také se chceme zaměřit na oslovování školek. V příštím roce také uvažujeme o najmutí našeho prvního zaměstnance. Z dlouhodobého horizontu bychom se také chtěli dostat do velkoobchodních řetězců typu Myer. Momentálně je to ale z kapacitních důvodů nereálné, jelikož jsou hračky z většiny vyráběny ručně.“

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney

Zdroj: https://happygoducky.com.au/ ; Vojtěch Vorel & Amy Simons