Izudin Gušmirovic

Často jsou životní obtíže a nástrahy to, co nás pracovně i lidsky posune kupředu. Své o tom ví Izudin Gušmirovic, který je ředitelem zahraniční kanceláře CzechTrade v Černé Hoře. Když se konflikty v bývalé Jugoslávii začaly vyostřovat, právě dokončil povinnou vojenskou službu a těšil se na studium strojírenství v Sarajevu. Válka se ale naplno rozběhla a Izudin u toho nechtěl být. Vydal se tedy do Prahy.

"Po Anglo-americké univerzitě jsem se tady uchytil tak jako každý “jugoš”. S rodinou jsme si otevřeli butik," vypráví. Postupně se naučil česky a začal se zajímat o místní kulturu a historii. Zvláště známá pražská divadla se pro něj stala nejen kulturním obohacením, ale také důležitým zdrojem k pochopení českého prostředí.

Devadesátá léta minulého století byla novodobou českou renesancí. "Jsem nesmírně rád, že jsem je prožil se svými českými kamarády v Praze. Nebylo to ovšem vždy lehké. V mé vlasti stále probíhala zdrcující válka a já jsem hledal způsob, jak pomoci lidem v zemích bývalé Jugoslávie," říká Izudin. Jako dobrovolník se proto začal angažovat v české humanitární organizaci Člověk v tísni.

Po návratu do Černé Hory se s bratrem pustil do podnikání a zastupoval několik českých firem na Balkáně. "Nabídku pracovat pro CzechTrade v zahraniční kanceláři v Podgorici jsem bral jako vyznamenání za to, co dělám pro česko-černohorské vztahy. Do CzechTrade jsem nastoupil v roce 2013 a moc si toho vážím, je pro mě velká pocta zde pracovat," vysvětluje. 

Ve volném čase miluje toulky přírodou a krasovou krajinou. Čeští speleologové začali unikátní bádání v údolí řeky Bistrica na severu Černé Hory a Izudin Gušmirovic se stal jedním z nich. "Za 20 let jsme změřili přes 20 km chodeb a objevili nové jeskyně. Jednu jsme na počest speleologů z Moravského krasu pojmenovali Brno. Dnes už se k týmu připojuji jen jako podpora. Pořád je to obor, který mne zajímá, ale na lezení v jeskyních musíte mít velmi dobrou fyzičku,” uzavírá své vyprávění Izudin.