Julie Havlová

Německy mluvící region byl Julii blízký již odmala. Začala ho objevovat už na základní škole prostřednictvím výměnných pobytů i letních táborů. Během studií dočasně „uhnula z kurzu" a strávila několik let v USA a Anglii. Nabídka z CzechTrade ji ale nasměrovala zpět.

jjjj.jpg„Jakmile jsem dostala nabídku posílit tým kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu, neváhala jsem ani chvilku. Překvapivě ani můj partner jakožto hrdý Brňák nekladl odpor a přestěhoval se se mnou. Rozhodnutí to bylo opravdu dobré po pracovní i osobní stránce. Během 4 let jsme se zasnoubili, vzali a také přivítali na svět naši dceru. 

Po mateřské dovolené jsme se všichni přesunuli do Vídně, kde aktuálně působím v rakouské kanceláři CzechTrade. Düsseldorf byl pro nás srdcovka, nicméně na Vídeň a Rakousko jsme si rychle zvykli. Manžel je z Vídně nadšený, protože je prý skoro stejně dobrá jako Brno. :) 

Oba nás uchvátila místní příroda. Do hodiny od Vídně jsou krásné hory, kde aktivně trávíme spoustu času v létě i v zimě. Každý víkend je pro nás taková malá dovolená. Zamilovali jsme si hlavně místní ferraty. S lezením jsme koketovali už dříve, ale až v Rakousku jsme se do toho pustili naplno. Je to ohromný relax a adrenalin zároveň. Ten pocit, když se vyškrábete nahoru a kocháte se výhledem, je k nezaplacení. 

Naše dcera je zatím na ferraty malá a většinou zůstává u prarodičů, ale samozřejmě se ji snažíme zapojovat. S ní sice nelezeme po skalách, ale společně šlapeme po kopcích a manžel ji obětavě nosí v krosně na zádech. Sama už také ujde pěkných pár kilometrů a v zimě si coby tříletá vyzkoušela i lyžování. Inspirací jsou jí místní děti, které ve stejném věku vykrajují na svahu jeden oblouček za druhým.

Každodenní život ve Vídni je velmi pestrý především díky množství národností, které tu žijí. Zaslechnout na ulici pravou rakouskou němčinu je někdy vzácnost. Občas mi ještě cukají koutky, když poslouchám rakouský přízvuk. Pozoruji, že Němci a Rakušané jsou celkově rozdílnější, než by se mohlo zdát. Rakušané tolik neřeší pravidla, jsou méně organizovaní, konzervativnější, umí si ze sebe udělat legraci a klidně nakráčí do centra města v kroji nebo pohorkách. :) Mají zkrátka rádi to své, což je na nich sympatické a inspirativní. 

Českým exportujícím firmám záliba v místních produktech samozřejmě do karet nahraje, ale o to větší radost mám z každého úspěchu našich klientů, protože rozhodně není zadarmo."