Zuzana Jesenská

Předtím, než jsem nastoupila na svoji první vážnou pracovní pozici ve Vídni, měla jsem tu čest projet téměř celou tehdy nově otevřenou západní Evropu. Během nejkrásnější dovolené v Německu jsem se setkala se skupinou slovenských studentů architektů a poznala svého budoucího muže. Z Vídně jsme otevírali první pobočky globálních módních řetězců v České republice, což pro mě bylo další výzvou a zároveň školou obchodu a cestování. Benelux, Německo, Rakousko a především Španělsko – to byl můj svět: každý týden na letišti a spousta práce v oblasti mezinárodního maloobchodu. A potom přišla klíčová pracovní nabídka – od agentury CzechTrade. Práce zde pro mě znamená zejména mnoho skvělých a inspirativních lidí – kolegů i klientů, zajímavou práci a cestování, jednoduše něco přesně pro mě.

Mezitím jsme s manželem zakotvili v Brandýse nad Labem, kde jsme žili šťastně a tvrdě pracovali, ale něco důležitého nám chybělo. A když se nám během pěti let postupně narodily tři děti – Júlia, Ben a Anna, teprve tehdy začal náš život nabírat opravdu nový směr. Řídit pracovní i rodinný život bylo a stále je neskutečně pestré, ale zároveň náročné. Kromě pracovních povinností, které mám stále ráda, si v současné době užívám fandění na zápasech volejbalových juniorek, sledování florbalových utkání starších žáků, návštěv různých výstav, obdivuji výkony trombonisty a flétnistky na koncertech FF Bandu Brandýs a účast na koncertech pěveckého sboru. S úžasem, a trochu s obavami, sleduji zvyšující se úroveň triků na skateboardu a dívčích sestav v kung-fu. Rodinu máme akční – lyžujeme, běžkujeme, plaveme, bruslíme na ledě i na in-line bruslích, postupně zvelebujeme naši chatu na Vysočině a samozřejmě poznáváme i cizí kraje.

Ani v těch nejvytíženějších obdobích mě neopustila vášeň pro čtení a filmy, kterou si každodenně pěstuji. O knihách a filmech si vždy ráda popovídám. Cestování stále miluji – jak pracovně, tak soukromě. Díky CzechTrade jsem měla příležitost podporovat své klienty nejen v Evropě, ale také v Asii a Americe. S přáteli se navíc aktivně věnujeme turistice. Turistika se postupně stala mou největší zálibou. Několikrát ročně si stanovíme trasu na dvanáctihodinový pochod a společně ujdeme 50 nebo i 60 km – nejde o soutěžení, ale o společný pohyb českou krajinou. Tyto skupinové amatérské dálkové pochody jsou velmi poučné, vyžadují dlouhou přípravu, učí nás posouvat vlastní hranice, což často bolí, člověk má pocit, že už nemůže dál, že nezvládne udělat ani jeden krok ani jeden nádech. Ale také nás učí, že ostatní v téhle partě vždycky pomohou, dodají energii a úsměv a že největší radost je, když se společně dostaneme do cíle. Pro mě je to trochu symbolické – jsem vytrvalkyně a týmová hráčka jak na cestě, tak v práci a v celém životě.

Nejzábavnější a nejprestižnější část mé práce je kontakt s klienty a postupné budování obchodních vztahů. Čeští exportéři jsou lidé s obrovskými zkušenostmi, odvahou a chutí do práce. Je mi ctí pro ně pracovat a každé jednání s nimi mě posouvá dopředu, protože se vždy něco nového naučím. S klienty jsme na jedné lodi – cíl máme stejný a projevuje se to i tak, že po čase stráveném podporou exportu českých potravin automaticky otáčím při nakupování každý obal a zkoumám provenienci zajímavých produktů a jsem ráda, že spoustu z nich vyrábíme u nás. Těším se, že s novým krokem v kariéře přibydou pozitivní zkušenosti i v sektoru stavebnictví a kreativních průmyslů.