Společnost Apple plánuje do roku 2026 přesunout většinu výroby iPhonů pro americký trh do Indie, aby se vyhnula clům na dovozy z Číny. Tento krok zdůrazňuje rostoucí roli Indie ve strategii společnosti Apple v reakci na rostoucí mezinárodní napětí.
Apple plánuje vyrábět většinu svých iPhonů pro americký trh do konce roku 2026 v Indii, aby se tak vyhnul současným clům uvaleným na dovozy z Číny. Společnost nyní vede jednání se společnostmi Foxconn a Tata, aby se tento přesun výroby podařilo urychlit. V současné době se přibližně 80 % z 60 milionů iPhonů prodaných ročně v USA vyrábí v Číně.
Premiér Naréndra Módí v posledních letech propaguje Indii jako centrum výroby chytrých telefonů, ale vyšší dovozní cla na součástky mobilních telefonů zde výrobu prodražují. Výrobní náklady na iPhony v Indii jsou obecně o 5-8 % vyšší než v Číně a někdy tento rozdíl dosahuje až 10 %. Navzdory tomu společnost Apple výrobu v Indii již zvýšila a v březnu dodala do USA iPhony v hodnotě 2 miliard dolarů, což je pro její dodavatele rekord.
Změna přišla v dubnu, kdy Spojené státy zavedly 26% cla na dovoz z Indie, což bylo výrazně méně než více než 100% cla na dovoz z Číny uvalená ten samý měsíc. USA poté většinu cel vůči svým obchodním partnerům na tři měsíce pozastavily, s výjimkou těch čínských.
S tím, jak Apple diverzifikuje svou výrobu, nabývá Indie na významu. Foxconn a Tata, hlavní dodavatelé společnosti Apple v Indii, v současnosti provozují tři továrny a další dvě jsou ve výstavbě. Tento strategický krok je součástí širší snahy společnosti Apple snížit závislost na Číně a zmírnit rizika spojená se současným geopolitickým napětím.
Zdroj: Reuters
Autor: Kancelář CzechTrade a CzechInvest USA v New Yorku.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.