Společnost Apple plánuje do roku 2026 přesunout většinu výroby iPhonů pro americký trh do Indie, aby se vyhnula clům na dovozy z Číny. Tento krok zdůrazňuje rostoucí roli Indie ve strategii společnosti Apple v reakci na rostoucí mezinárodní napětí.
Apple plánuje vyrábět většinu svých iPhonů pro americký trh do konce roku 2026 v Indii, aby se tak vyhnul současným clům uvaleným na dovozy z Číny. Společnost nyní vede jednání se společnostmi Foxconn a Tata, aby se tento přesun výroby podařilo urychlit. V současné době se přibližně 80 % z 60 milionů iPhonů prodaných ročně v USA vyrábí v Číně.
Premiér Naréndra Módí v posledních letech propaguje Indii jako centrum výroby chytrých telefonů, ale vyšší dovozní cla na součástky mobilních telefonů zde výrobu prodražují. Výrobní náklady na iPhony v Indii jsou obecně o 5-8 % vyšší než v Číně a někdy tento rozdíl dosahuje až 10 %. Navzdory tomu společnost Apple výrobu v Indii již zvýšila a v březnu dodala do USA iPhony v hodnotě 2 miliard dolarů, což je pro její dodavatele rekord.
Změna přišla v dubnu, kdy Spojené státy zavedly 26% cla na dovoz z Indie, což bylo výrazně méně než více než 100% cla na dovoz z Číny uvalená ten samý měsíc. USA poté většinu cel vůči svým obchodním partnerům na tři měsíce pozastavily, s výjimkou těch čínských.
S tím, jak Apple diverzifikuje svou výrobu, nabývá Indie na významu. Foxconn a Tata, hlavní dodavatelé společnosti Apple v Indii, v současnosti provozují tři továrny a další dvě jsou ve výstavbě. Tento strategický krok je součástí širší snahy společnosti Apple snížit závislost na Číně a zmírnit rizika spojená se současným geopolitickým napětím.
Zdroj: Reuters
Autor: Kancelář CzechTrade a CzechInvest USA v New Yorku.
Britský McLaren se spojil se startupem Forseven, který je financován investiční skupinou z Abu Dhabi. Toto nečekané spojení slibuje rozšíření McLarenu a nový směr pro automobilový průmysl.
Zahraniční kancelář CzechTrade Kazachstán zorganizovala ve dnech 21.-25. února Misi českých firem v oboru pekárenských technologií. Na misi jsme zaměřili především na zjištění exportního potenciálu českých firem v Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
S rekordním obratem a ambiciózní expanzí za 16 miliard eur posiluje Rewe svou pozici jednoho z nejsilnějších hráčů evropského maloobchodu.
S cílem proniknout na japonský trh či posílit své stávající obchodní kontakty se ve spolupráci s agenturou CzechTrade zúčastnili prestižního veletrhu zástupci českých firem, výzkumných center a Českého optického klastru.