Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev podepsal 23. prosince 2024 dekret o výstavbě nové tepelné elektrárny v Nachičevanské autonomní republice. Pro české firmy může mít tento projekt zajímavý exportní potenciál.
Státní petrochemická společnost SOCAR bude podle tohoto dokumentu jednat s potenciálními investory, nechá vypracovat studii proveditelnosti a projektovou dokumentaci stavby. Státní ropná společnost musí do pěti měsíců předložit své konečné návrhy ázerbájdžánské vládě.
Vláda společně s ministerstvem ekonomiky a dalšími subjekty musí vyřešit otázku financování výstavby elektrárny a další záležitosti. Třeba už do jednoho měsíce vybere místo pro stavbu tepelné elektrárny.
Státní elektrárenská společnosti Azerenerji a rozvodná společnost Azerishig potom připraví návrhy na připojení stanice k elektrorozvodnému systému Nachičevanu.
Jedním z důležitých úkolů nové tepelné elektrárny bude vyrovnávací role pro elektrickou energii vyrobenou z alternativních a obnovitelných zdrojů energie v Nachičevanu.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Ázerbájdžán.
Zdroj: https://turan.az/
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.