Stavební BOOM v Srbsku jako jedinečná příležitost pro české exportéry.
Kancelář CzechTrade Srbsko zorganizovala ve spolupráci s velvyslanectvím ČR v Bělehradě odborný seminář společností DOORNITE a M&T, který osobně podpořil velvyslanec Jan Bondy. Firmy představily svoji zajímavou historii, originální designové výrobky i vlastní bělehradský showroom.
Akce proběhla v reprezentativní budově českého zastupitelského úřadu, která byla vybudována na základě projektu českého architekta Aloise Mezery v roce 1927. Srbští designéři, architekti, projektanti a developeři tak měli možnost si naživo prohlédnout unikátní prostory české ambasády v Bělehradě a ocenit jejich bohatou historii.
Stavební produkce v Srbsku se mezi lety 2015 a 2022 zvýšila ze 2 miliard eur na téměř 5 miliard eur a stavební boom i nadále pokračuje.
Většina stavebního potenciálu Srbska se nachází v Bělehradě. Ekonomický růst a poptávka po bydlení vyvolávají potřebu nových staveb v rezidenčním i komerčním sektoru, zároveň jsou reflektovány snahy o modernizaci stávajících bytových domů a zajištění jejich úspornosti a udržitelnosti. Do roku 2030 také Srbsko plánuje recyklovat až 40 % stavebního odpadu.
Stavebnictví, nábytkářský průmysl a interiérový design představují pro české společnosti v Srbsku mnoho příležitostí, a proto se již 23. dubna společně vypravíme na stavební veletrh SEEBBE!
Autor: Zahraniční kancelář CzechTrade Srbsko
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.