Datum:21.05.2025
Průmyslový obor: Dopravní prostředky ostatní, manipulační prostředky a zařízení, Investice
Teritoriální zaměření:
Chile - vlajka Chile

Chilská vláda oživila myšlenku metrem propojit letiště s centrem Santiaga

Navzdory poměrně husté a moderní síti metra v Santiagu de Chile nebylo doposud propojeno mezinárodní letiště Artura Merina Beníteze s městem. To se má nyní změnit.

Podle vícero důvěryhodných zdrojů blízkých vládě Gabriela Borice oznámí chilský prezident ve své výroční zprávě, která je naplánována na 1. června, prodloužení metra v Santiagu až na hlavní letiště v zemi.

Letiště je v současnosti s téměř osmimilionovou metropolí propojeno pouze silnicí, a domácím i zahraničním pasažérům se tak cesta na něj prodražuje, a zároveň i prodlužuje.

Načasování oznámení není přitom náhodné, neboť také Boricovi předchůdci Michelle Bachelet a Sebastián Piñera využili příležitost výroční zprávy k oznámení výstavby velkých infrastrukturních projektů jako byly například nové linky metra.

Dráha na letiště má mít podobu spíše nadzemního příměstského vlaku, což bude mít pozitivní dopad zejména na náklady na výstavbu i dobu jejího trvání. Zatímco standardní podzemní dráha v podmínkách Santiaga má obvyklou cenu 100 milionů dolarů za kilometr, dle prvotních odhadů by celý sedmikilometrový úsek vlaku na letiště měl vyjít na 300 milionů dolarů a hotový by mohl být za dva až tři roky. V případě podzemní dráhy by tato doba byla přinejmenším dvojnásobná.

Na síť metra bude vlak na letiště napojen v městské části Cerro Navia, a to v zastávce Huelén linky 7. Tato linka, která propojí čtvrti Renca a Vitacura, je v současnosti ve výstavbě a její dokončení a uvedení do provozu je plánováno na rok 2028. Je tedy pravděpodobné, že práce na trati by začaly právě v tomto roce.

Projekt kladně hodnotí starostové městských částí v západní části města, kde se letiště nachází. Jedná se totiž především o chudší čtvrti a lepší propojení se zbytkem metropole jejím obyvatelům přinese lepší pracovní příležitosti.

Vůbec poprvé v historii Chile by také v tomto projektu mohl být za provozovatele železniční sítě vybrán jiný nežli národní subjekt, mezi něž spadá EFE (Empresa de los Ferrocarriles del Estado) a Metro de Santiago. V úvahu připadají španělské společnosti Sacyr, Acciona a CAF, francouzský Alstom, Vinci a Groupe ADP, australská Aleatica nebo čínský CRCC.


Zdroj: Diario Financiero

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.

Další aktuality