Trumpova cla způsobila rekordní propad dovozu do USA o 20 %, což narušilo obchod a ovlivnilo vývoj HDP.
Dovoz zboží do USA v dubnu prudce klesl o 19,8 %, což je největší měsíční pokles od roku 1992. Důvodem je zavedení nových cel prezidentem Donaldem Trumpem, zejména tzv. den osvobození (liberation day), který vyvolal předzásobování v březnu a následný propad v dubnu.
Podle údajů amerického statistického úřadu dosáhl dubnový dovoz zboží 276,1 miliardy dolarů. Nejvíce poklesl dovoz spotřebního zboží o 32 %, průmyslových surovin o 31 % a automobilů o 19 %.
Tato celní politika způsobila nejen narušení obchodních vztahů a tržní nestabilitu, ale i zpomalení spotřebitelských výdajů z 0,7 % v březnu na 0,2 % v dubnu.
Výkyvy v obchodu zároveň ovlivnily vývoj HDP – první čtvrtletí skončilo mírným poklesem o 0,2 %, ale snížený dovoz by mohl přispět k silnějšímu růstu ve druhém kvartále.
Fed nově odhaduje růst HDP na 3,8 %, JPMorgan dokonce na 4 %, i když upozorňuje na volatilitu dat.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade USA, Austin.
Zdroj: www.ft.com
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.