Kanadští liberálové mají ambiciózní plány na podporu kanadského automobilového sektoru.
Kanadský premiér Mark Carney na konci března slíbil zřídit fond pro konkurenceschopnost kanadského automobilového sektoru. Disponovat bude dvěma miliardami kanadských dolarů v případě, že liberálové vyhrají blížící se federální volby.
Fond má zásadně pomoci průmyslu, jenž kvůli své vysoké propojenosti s trhem v USA trpí hrozbou cel od americké administrativy.
Carney se zavázal pomoci kanadskému automobilovému průmyslu v celém rozsahu jeho dodavatelských řetězců – od surovin až po konečné produkty. Snahou je docílit kompletní produkci automobilových dílů v Kanadě.
V současnosti jsou kanadský a americký automobilový průmysl integrováni do takové míry, že jednotlivé komponenty automobilů překročí hranice hned několikrát v rámci výrobního procesu.
Carney dále slíbil nakoupit vládní nákupy veřejných vozidel výhradně kanadské výroby.
Administrativa amerického prezidenta Trumpa na začátku března zavedla 25procentní clo na dovoz hliníku a oceli z Kanady navrch širokospektrého cla 25 procent na zboží pocházející z Kanady a 10procentního cla na energetické importy z Kanady.
Také ostatní přední politické strany – kanadští konzervativci a národní demokratické strana – se přihlásily, že podporují kanadské podniky vůči clům.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters, Global News.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.