Kanadští liberálové mají ambiciózní plány na podporu kanadského automobilového sektoru.
Kanadský premiér Mark Carney na konci března slíbil zřídit fond pro konkurenceschopnost kanadského automobilového sektoru. Disponovat bude dvěma miliardami kanadských dolarů v případě, že liberálové vyhrají blížící se federální volby.
Fond má zásadně pomoci průmyslu, jenž kvůli své vysoké propojenosti s trhem v USA trpí hrozbou cel od americké administrativy.
Carney se zavázal pomoci kanadskému automobilovému průmyslu v celém rozsahu jeho dodavatelských řetězců – od surovin až po konečné produkty. Snahou je docílit kompletní produkci automobilových dílů v Kanadě.
V současnosti jsou kanadský a americký automobilový průmysl integrováni do takové míry, že jednotlivé komponenty automobilů překročí hranice hned několikrát v rámci výrobního procesu.
Carney dále slíbil nakoupit vládní nákupy veřejných vozidel výhradně kanadské výroby.
Administrativa amerického prezidenta Trumpa na začátku března zavedla 25procentní clo na dovoz hliníku a oceli z Kanady navrch širokospektrého cla 25 procent na zboží pocházející z Kanady a 10procentního cla na energetické importy z Kanady.
Také ostatní přední politické strany – kanadští konzervativci a národní demokratické strana – se přihlásily, že podporují kanadské podniky vůči clům.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters, Global News.
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
V červnu 2025 vykázala italská ekonomika smíšené výsledky – zlepšila se podnikatelská důvěra, zatímco nálada spotřebitelů mírně oslabila.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.