Mezinárodní měnový fond oznámil, že hrubý domácí produkt Thajska v roce 2024 vyrostlo o 2,7 % a v roce 2025 očekává růst o 2,9 %. Růst bude primárně podporován pokračujícím oživením turistického sektoru, který byl v posledních letech klíčovým faktorem pro oživení thajské ekonomiky. Očekává se, že růst spotřeby domácností a vyšší příjmy z cestovního ruchu budou i nadále zásadními hnacími silami ekonomického oživení.
Nově zveřejněná zpráva MMF uvedla, že thajská ekonomika vykazuje postupné oživení, ale stále roste pomaleji než ekonomiky v jiných zemích regionu. V roce 2023 vyrostlo HDP Thajska jen o 1,9 %, což naznačuje, že zotavení je stále v počátečních fázích. Růst v roce 2024 byl podpořen hlavně soukromou spotřebou a oživením turistického průmyslu, přičemž ekonomická aktivita v prvních třech čtvrtletích tohoto roku vzrostla o 2,3 %. Turismus, který tvoří významnou část thajské ekonomiky, se po pandemii zotavil a přitahuje do země stále více zahraničních návštěvníků. Příliv turistů a související příjmy však stále nezaručují stabilní a rychlý růst, jaký země potřebuje pro dlouhodobý ekonomický rozvoj.
Nízká inflace a její příčiny
Jedním z hlavních problémů, kterým Thajsko čelí, je stále velmi nízká inflace. V roce 2024 činila roční inflace pouze 0,4 %, což je pod cílovým rozpětím Banky Thajska (Bank of Thailand), které se pohybuje mezi 1 % a 3 %. Tento stav je částečně důsledkem globálního poklesu cen energií a potravin, nižších cen importovaných výrobků, ale také vnitřních faktorů, jako jsou energetické dotace a kontrola cen. Tyto politiky měly za následek nižší ceny na domácím trhu.
Pokud tento trend bude pokračovat i v roce 2025, mohou mít nízké ceny za následek zpomalení ekonomického růstu, jelikož nízká inflace může indikovat slabší poptávku. MMF předpokládá, že s pokračujícím oživením ekonomiky by inflace mohla růst, ale i tak by měla do roku 2025 zůstat v dolní části cílového rozpětí.
Rizika pro ekonomiku
MMF však také upozornilo na několik rizik, která mohou ohrozit stabilitu a rychlost ekonomického růstu Thajska. Mezi hlavními hrozbami jsou eskalující globální obchodní napětí, které by mohlo narušit oživení exportu a zhoršit příliv přímých zahraničních investic (FDI), a volatilita cen komodit, která by mohla vyvolat inflační tlaky.
Dalšími hrozbami jsou potenciálně přetrvávající napětí v globálním finančním systému, což by mohlo ovlivnit financování rozvoje, a vnitřní problém s vysokým zadlužením soukromého sektoru, který může negativně ovlivnit nabídku úvěrů a zpomalit hospodářský růst. Navíc MMF varuje, že obnovená politická nejistota v Thajsku by mohla oslabit důvěru v ekonomiku a zpomalit implementaci potřebných reforem. To by mohlo ovlivnit stabilitu a důvěru investorů v budoucnost thajské ekonomiky.
Výhled pro příští roky
Pokud vše půjde podle předpovědí, MMF očekává, že thajská ekonomika bude v následujících dvou letech pokračovat v mírném oživení. Růst HDP by měl být podporován expanzivní fiskální politikou, která bude zahrnovat nové přímé platby obyvatelům a investice do veřejných projektů. Pozitivní výhled pro turismus a soukromou spotřebu bude klíčovým faktorem pro udržení ekonomického růstu v letech 2024 a 2025.
V rámci fiskální politiky vláda plánuje zvýšit veřejné výdaje, což by mělo vést k dalšímu stimulování ekonomiky, ale zároveň se očekává, že Thajsko bude čelit tlaku na zajištění udržitelnosti veřejných financí a vyrovnání rozpočtu v dlouhodobém horizontu. Pokračující růst exportů a příjmů z turismu je kladným signálem pro budoucí stabilitu. Thajsko tak před sebou má příležitosti, ale i výzvy, které budou závislé na tom, jak se dokáže vyrovnat s globálními i domácími problémy.
Zdroj: Mezinárodní měnový fond
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Thajsko
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.