Chile postupuje v elektromobilitě výstavbou nových nabíjecích stanic a růstem prodejů elektrických vozidel. Navíc si stanovilo závazek, že od roku 2035 bude prodávat pouze bezemisní vozidla.
Rok 2025 začal v Chile pro elektromobilitu výraznými úspěchy. V lednu byla první čerpací stanice přestavěna na dobíjecí hub pro elektromobily. Tato stanice, nacházející se v hlavním městě Santiagu, nabízí ultrarychlé dobíjení s výkonem až 180 kW. Zároveň byl uveden do provozu první elektrický hasičský vůz v Latinské Americe, který bude sloužit v 5. rotě Hasičského sboru v Santiagu.
Copec Voltex, jeden z hlavních aktérů v budování nabíjecí infrastruktury, pokračuje ve výstavbě nejrozsáhlejší sítě dobíjecích stanic v Chile. Tato síť již nyní pokrývá více než 2200 kilometrů země, a to mezi městy Copiapó na severu a Castro na jihu. Společnost také instalovala nejjižněji položenou nabíjecí stanici na světě v Punta Arenas a v únoru zprovoznila první rychlodobíječky v Iquique a Arice. V současné době je tak rychlonabíjení dostupné ve všech regionech Chile, i když na dálném jihu a severu zatím pouze na izolovaných místech.
Těžební společnosti využívají elektrické autobusy k přepravě zaměstnanců na pracoviště a zároveň probíhají pilotní testy elektrických nákladních vozů.
V současnosti je jen v Santiagu de Chile v provozu více než 2500 elektrických autobusů, čímž se jeho flotila elektrobusů řadí mezi největší na světě mimo Čínu. Do konce roku bude nakoupeno dalších 1267 elektrobusů, čímž vzroste podíl elektrických autobusů MHD na 60 %. K jejich nabíjení slouží více než 11 tzv. elektroterminálů, které nabízejí přes 1500 dobíjecích bodů. Metro je ze 100 % poháněno obnovitelnými zdroji, a i díky těmto úspěchům dosáhlo Santiago v roce 2023 nejnižších úrovní znečištění ovzduší od počátku jeho měření.
Jakmile se rozšiřuje nabíjecí infrastruktura, snižuje se obava z dojezdu elektrických vozidel, což se odráží v rostoucí poptávce. Statistiky tento trend potvrzují: v roce 2024 se prodeje elektrických aut v Chile téměř ztrojnásobily oproti roku 2023, kdy vzrostly z 1588 na 4507 vozidel. Nejprodávanější značkou je americká Tesla, následovaná čínským BYD. Rozvoj elektromobility podporuje také levná elektrická energie. Zákazníci, kteří nabíjejí na nejdražších ultrarychlých dobíjecích stanicích, zaplatí v přepočtu maximálně 8 Kč/kWh. Domácí dobíjení vyjde v přepočtu na 3 Kč/kWh, což při průměrné spotřebě 20 kWh/100 km znamená náklady pouhých 0,6 Kč/km.
Podíl plně elektrických vozů na celkových prodejích aut dosahuje pouze 1,5 %. V tomto ohledu je v regionu Latinské Ameriky na prvním místě Uruguay, kde bylo v roce 2024 plně elektrických 14,1 % všech prodaných aut. Mezi největší překážky dalšího rozvoje patří vysoká pořizovací cena elektromobilů, nedostatečná infrastruktura a nízké povědomí obyvatel.
Region nabízí četné příležitosti pro rozvoj a investice, především v oblasti dobíjecí infrastruktury, elektrifikace průmyslu a integrace elektromobilů do energetické sítě. Zahraniční kancelář CzechTrade Chile aktivně pomáhá českým firmám, které zvažují vstup na chilský trh nebo zde rozšiřují své podnikání. Máte-li zájem podílet se na transformaci místní dopravy, neváhejte nás kontaktovat.
Zdroj: La Tercera
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Chile.
Britský McLaren se spojil se startupem Forseven, který je financován investiční skupinou z Abu Dhabi. Toto nečekané spojení slibuje rozšíření McLarenu a nový směr pro automobilový průmysl.
Zahraniční kancelář CzechTrade Kazachstán zorganizovala ve dnech 21.-25. února Misi českých firem v oboru pekárenských technologií. Na misi jsme zaměřili především na zjištění exportního potenciálu českých firem v Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
S rekordním obratem a ambiciózní expanzí za 16 miliard eur posiluje Rewe svou pozici jednoho z nejsilnějších hráčů evropského maloobchodu.
S cílem proniknout na japonský trh či posílit své stávající obchodní kontakty se ve spolupráci s agenturou CzechTrade zúčastnili prestižního veletrhu zástupci českých firem, výzkumných center a Českého optického klastru.