Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.
Rok 2024 byl v tomto ohledu přelomový, s výrazným zrychlením instalace nových solárních a větrných kapacit, což naznačuje posun k diverzifikovanějšímu energetickému mixu. Tento trend je podporován ambiciózními vládními cíli, včetně dosažení 20% podílu větrné a solární energie na výrobě elektřiny do roku 2030.
Ve výrobě elektřiny vodní energie a zemní plyn dlouhodobě dominují. V roce 2024 tvořila vodní energie 51,3 % a tepelné zdroje (především zemní plyn) 40 % celkové produkce. Přestože je jejich absolutní příspěvek stále relativně malý, nekonvenční OZE zaznamenávají rychlý růst. V roce 2024 vzrostla výroba z větrných elektráren meziročně o 66 % a z fotovoltaických o 32 %. Podíl větrné energie na výrobě elektřiny v roce 2024 dosáhl 6,52 % a solární energie 2,1 %, což dohromady představuje více než 8,6 %.
Rozvoj solární fotovoltaiky v Peru v posledních letech zrychlil. Zatímco na konci roku 2023 činil kumulativní instalovaný výkon přibližně 282-287 MW, během roku 2024 bylo připojeno 195,4 MW nové solární kapacity, čímž celkový instalovaný výkon dosáhl na konci roku přibližně 477-478 MW. Tento nárůst byl tažen především třemi novými elektrárnami: Clemesí (114,93 MW), Matarani (80 MW) a Carhuaquero (0,55 MW). Cílem pro konec roku 2024 bylo dosáhnout téměř 500 MW instalovaného solárního výkonu. Mezi nejvýznamnější starší solární parky patří Rubi (180 MW) a Intipampa (44,5 MW).
Peru disponuje mimořádným solárním potenciálem, zejména v jižních pobřežních a horských oblastech, kde roční přímé ozáření může dosahovat až 3 000 kWh/m², což patří k nejvyšším hodnotám na světě. Geografická koncentrace těchto zdrojů na jihu země však vyžaduje robustní přenosovou infrastrukturu pro dopravu elektřiny do center spotřeby na severu. Plány počítají s přidáním 2,5 GW nové solární kapacity do roku 2028, čímž by celkový instalovaný výkon dosáhl téměř 3 GW.
Větrná energetika zaznamenala v roce 2024 ještě výraznější procentuální růst instalovaného výkonu než fotovoltaika. Kumulativní instalovaný výkon větrných elektráren vzrostl z přibližně 672 MW na konci roku 2023 o impozantních 52 % na 1021,3 MW do prosince 2024. Tento nárůst byl způsoben především uvedením do provozu dvou velkých větrných farem: San Juan de Marcona (136 MW) a rozšíření farmy Wayra (Wayra Extensión, 177 MW). Výroba elektřiny z větru v roce 2024 meziročně stoupla o 66 %.
Klíčovými provozovanými větrnými farmami jsou kromě nových přírůstků také Wayra I (132,3 MW), Tres Hermanas (97,15 MW), Cupisnique (83 MW) a nedávno zprovozněná Punta Lomitas (260 MW). Peru má značný větrný potenciál podél svého více než 3000 km dlouhého pobřeží Tichého oceánu. Plné využití tohoto potenciálu bude záviset na společenské přijatelnosti, efektivním řešení přístupu k půdě a včasném rozšiřování přenosové soustavy.
Podnikáte v energetice nebo přidružených oborech? Zvažujete rozšířit své obchodní aktivity za oceán? Neváhejte oslovit naši kancelář CzechTrade Peru. Pomůžeme vám navázat nové obchodní kontakty.
Autor: zahraniční kancelář CzechTrade Peru
Zdroje: BN Americas
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
United Airlines, jedna z největších leteckých společností ve Spojených státech a na světě provozuje tisíce letů denně po USA i do zahraničí. Sídlí v Chicagu a patří do aliance Star Alliance. Aerolinka létá do desítek zemí, přičemž rostoucí nároky klientely na pohodlí a luxus během cestování i transfer vede společnost k investicím do vylepšení jejich služeb. Společnost tak potvrzuje, že se stále více zaměřuje na náročné zákazníky v oblasti dálkových letů.