Francouzská vláda revidovala očekávaný růst HDP pro rok 2025 kvůli globálním nejistotám okolo celní politiky USA. Navzdory zpomalení ekonomiky vláda neplánuje zvyšování daní a slibuje cílenou podporu ohroženým firmám.
Francouzská vláda snížila svou předpověď hospodářského růstu pro rok 2025 z původních 0,9 % na 0,7 % kvůli nejistotám spojeným s vývojem celní politiky, zejména ze strany Spojených států. Prezident Trump oznámil dočasné snížení cel na 10 % pro většinu zemí (s výjimkou Číny) na dobu 90 dnů, což částečně uklidnilo finanční trhy.
Centrální banka Francie i ekonomický institut OFCE zároveň snížily své vlastní odhady růstu – na 0,7 a 0,5 %. Ministr hospodářství potvrdil, že navzdory zpomalení ekonomiky vláda v roce 2025 daně nezvýší a bude se držet schváleného rozpočtového rámce.
Ministr také uvedl, že Francie podpoří firmy zasažené americkými cly, nicméně období neomezené státní pomoci za každou cenu podle něj skončilo.
Centrální banka varovala před velkou nepředvídatelností americké politiky, která brzdí růst. Podle jejích odhadů by obchodní válka mohla snížit růst eurozóny o 0,25 procentního bodu, přičemž předpokládá, že Francie je méně zranitelná než Německo nebo Itálie.
Zdroj: Lemonde.fr
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.