Gruzie má jednu z nejnižších sazeb daně z příjmu v evropském regionu. Dokládá to zpráva mezinárodní analytické agentury Tax Foundation, která srovnává daňové systémy 35 evropských zemí.
Pořadí zemí je v opačném pořadí: země s nejvyššími sazbami jsou na prvním místě a země s nejnižšími sazbami jsou na posledním místě. Gruzie s rovnou sazbou daně z příjmu ve výši 20 % zaujímá 30. místo, za Ukrajinou (19,5 %), Moldavskem (12 %), Bulharskem a Rumunskem (po 10 %).
Na rozdíl od Gruzie mnoho jiných zemí používá progresivní daňový model, kde se sazba zvyšuje s rostoucím příjmem. Za zmínku také stojí, že Gruzie a další země s nízkým zdaněním nejsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kde je průměrná sazba daně z příjmu 42,8 %.
Nejvyšší daně jsou zaznamenány v Dánsku (55,9 %), Francii (55,4 %) a Rakousku (55 %) a nejnižší mezi členy OECD jsou v Maďarsku (15 %), Estonsku (22 %) a České republice (23 %).
Vypracoval: kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Gruzie.
Zdroj informace: Georgia News
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.