Mexická prezidentka Claudia Sheinbaum potvrdila plány rozšířit hlavní železniční projekty Mexika do Guatemaly a Belize, aby došlo k lepšímu propojení a regionálnímu rozvoji.
Mexiko rozšiřuje dopravní infrastrukturu železničních projektů Tren Interoceánico (Interoceanický vlak) a Tren Maya (Mayský vlak) do Střední Ameriky. Cílem expanze je posílit ekonomickou integraci a mobilitu, zejména v jižním pohraničí Mexika. Prvními kroky povedou do Guatemaly a Belize.
Prezidentka Mexika Claudia Sheinbaum navazuje na svého předchůdce Andrés Manuela López Obradora, a již o rozšíření jednala s guatemalským prezidentem Bernardem Arévalem.
Linie Interoceanického vlaku je z 66 % dokončena. Už nyní dosahuje na guatemalskou hranici. Sheinbaum odhaduje, že díky prostředkům přiděleným na tento rok by projekt mohl dosáhnout Guatemaly na začátku roku 2026. Mezitím budou obnoveny jednání s Belize o prodloužení Mayského vlaku do Belize a Guatemaly, přičemž bude zajištěna ochrana pralesa El Petén. Tato rozšíření dále propojí Mexiko s jeho jižními sousedy a posílí obchodní a turistické vazby.
Projekt se nezaměřuje pouze na infrastrukturu, ale také na širší cíle ekonomického rozvoje a regionální stability, které přesahují otázky migrace. Plán na prodloužení Mayského vlaku z Chetumalu do Belize a poté do guatemalského města Flores odráží snahu Mexika posílit vztahy se Střední Amerikou prostřednictvím udržitelné dopravy, čímž otevírá nové možnosti pro obchod a propojení v celém regionu.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Střední Amerika a Karibik.
Zdroj: Bnamericas.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.