Ve středu 21. května v Římě představil předseda italského statistického úřadu Istat Francesco Maria Chelli Výroční zprávu 2025: Stav země. Třiatřicáté vydání Výroční zprávy zkoumá ekonomické, demografické a sociální změny, které zasáhly Itálii v uplynulém roce. Nabízí rozsáhlý a podrobný informační přehled o hlavních výzvách dnešní doby i o těch, kterým bude Itálie čelit v příštích letech.
V roce 2024 italská ekonomika pokračovala v růstu mírným tempem, které bylo nižší než ve Francii a zejména ve Španělsku, zatímco Německo se již druhým rokem nachází v recesi. První měsíce roku 2025 se nesly ve znamení silné nejistoty ohledně krátkodobých vyhlídek, především kvůli rizikům spojeným s vývojem mezinárodního obchodu, které souvisejí s rozhodnutími Spojených států v oblasti obchodní politiky.
Zaměstnanost nadále rostla a došlo k částečnému obnovení kupní síly mezd. Na druhou stranu se růst zaměstnanosti – i kvůli jejímu sektorovému složení – projevil poklesem produktivity práce.
Pokračoval pokles inflace, což odráží prudký propad cen energií, jejichž růst byl původní příčinou inflačního tlaku. Spotřebitelská inflace zůstala nižší než v ostatních hlavních evropských ekonomikách, ale v prvních měsících roku 2025 opět začala růst.
Veřejné finance se v uplynulém roce výrazně zlepšily, zejména díky snížení nákladů spojených se superbonusem (vládní daňová úleva na rekonstrukce). Veřejný dluh se mírně zvýšil, a to kvůli slabému růstu nominálního HDP a zvýšení výdajů na úroky.
V posledním desetiletí byl růst italské ekonomiky omezen jak převážně nepříznivými makroekonomickými podmínkami, tak i strukturálními vlastnostmi výrobního systému, které brzdily efektivitu a růst produktivity. Patří mezi ně například malá velikost podniků, specifická výrobní specializace a relativně nízká inovační úroveň produkce.
V posledních letech pomohl rozvoj aktivit s vysokou technologickou náročností tyto nedostatky částečně kompenzovat. Itálie však stále zaostává v oblasti kvalifikovaného lidského kapitálu, což se odráží také ve slabší schopnosti zavádět digitální technologie, které vyžadují specializované dovednosti.
Z pohledu udržitelnosti se mezi lety 2005 a 2024 téměř ztrojnásobila výroba energie z obnovitelných zdrojů. V tomto ohledu však Itálie stále zaostává za ostatními hlavními evropskými ekonomikami, přestože v posledních letech došlo k urychlení tempa růstu. Zároveň klesl tlak ekonomického systému na životní prostředí. Přesto zůstávají vysoká rizika spojená s přírodními hrozbami, která se zvyšují i kvůli častějším výskytům extrémních klimatických jevů.
Zdroj: ISTAT.IT
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.