Zavedení nových celních podmínek při obchodování s USA znepokojuje čelní představitele politické a podnikatelské sféry v Belgii.
Současná politika administrativy Donalda Trumpa týkající se zavedení amerických cel na zboží ze zemí Evropské unie vyvolalo v Belgii mezi oficiálními představiteli Belgie napříč všemi politickými stranami a zástupci podnikatelské sféry velké znepokojení. Některá odvětví, která jsou pro Belgii klíčová, jako např. farmaceutický průmysl či polovodiče, zůstala nedotčena, ale, jiná jako třeba pivovarnictví, se dotkne velmi významně, a to v podobě navýšení cel na 25 %. Belgičtí představitelé žádají EU k jednotné a tvrdé reakci, především pak zástupci Vlámska, neboť jejich exportní aktivity to výrazně ovlivní.
Belgický premiér Bart De Wever označil zavedení amerických cel za katastrofu pro světovou ekonomiku a vyjádřil podporu předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen v jejím úsilí o dosažení dohody.
Ministr zahraničí Maxime Prévot považuje uvalení cel za politováníhodné: „Uvalení cel je urážlivé a kontraproduktivní rozhodnutí. Z ekonomického hlediska je iracionální." Odpověď Evropské unie podle něj musí být rychlá, asertivní, přiměřená, jednotná a tvrdá.
Vlámský premiér Matthias Diependaele označil cla za nepochopitelný krok ze strany Donalda Trumpa. Vlámské společnosti vyvážejí do USA zboží za 26 mld. eur. Podle předběžných výpočtů by clo na vlámské výrobky mohlo vzrůst z původních 367 mil. eur na 2,9 mld. eru ročně.
Premiér valonského regionu Adrien Dolimont míní, že nová cla zde nebudou mít tak razantní dopad, neboť farmaceutický průmysl, klíčový pro oblast Valonska, by neměl být zatížen dovozními cly. Export z Valonska do USA činil v r. 2024 pouze 6,7 mld. eur, z čehož 77 % činí farmaceutické výrobky.
Podle generálního ředitele Vlámské obchodní a průmyslové komory VOKA Hanse Maertense by nová cla mohla Belgii stát 12 mld. eur ročně, což odpovídá zhruba 2 % HDP.
USA jsou pro Belgii čtvrtým největším obchodním partnerem. Belgický export do USA vloni činil 33 mld. eur, tj. 7,5 % vývozu. Navíc belgický vývoz nezahrnuje jen finální produkty, ale i meziprodukty pro německé, francouzské a nizozemské vývozce do USA
V rámci indexu Bel 20, který sleduje výkonnost 20 nejvíce obchodovatelných akciových titulů v Belgii, byla po vyhlášení cel nejvíce zasažena bankovní společnost KBC, která se propadla o téměř 9 %.
Zapsala zahraniční kancelář CzechTrade Belgie.
Zdroj: belgická média
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.