Pokles výroby, exportu a propouštění zaměstnanců. To jsou očekávané dopady amerických dovozních cel na bulharské podniky. Data vyplývají z údajů z průzkumu Asociace průmyslového kapitálu v Bulharsku (AIKB), který provedla mezi 620 zaměstnavateli z různých odvětví.
Přibližně třetina respondentů uvedla, že 20 % dodatečných cel na reciproční cla by negativně ovlivnilo jejich podnikání, a 10 % se obává dopadu 25 % cel na automobily, ocel a hliník.
Kromě toho je nepřímo ovlivněno přes 150 společností prostřednictvím dodavatelských řetězců do Německa, Rakouska a Nizozemska – hlavních vývozců na americký trh.
Firmy také varují před širšími ekonomickými důsledky - rizikem recese, slabším dolarem, rostoucí konkurencí asijského zboží a poklesem spotřeby elektřiny.
Postižena budou zejména průmyslová odvětví - textilní, strojírenský, potravinářský nebo dřevozpracující průmysl.
Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Bulharsko.
Zdroj: https://www.economy.bg
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.