Pokles výroby, exportu a propouštění zaměstnanců. To jsou očekávané dopady amerických dovozních cel na bulharské podniky. Data vyplývají z údajů z průzkumu Asociace průmyslového kapitálu v Bulharsku (AIKB), který provedla mezi 620 zaměstnavateli z různých odvětví.
Přibližně třetina respondentů uvedla, že 20 % dodatečných cel na reciproční cla by negativně ovlivnilo jejich podnikání, a 10 % se obává dopadu 25 % cel na automobily, ocel a hliník.
Kromě toho je nepřímo ovlivněno přes 150 společností prostřednictvím dodavatelských řetězců do Německa, Rakouska a Nizozemska – hlavních vývozců na americký trh.
Firmy také varují před širšími ekonomickými důsledky - rizikem recese, slabším dolarem, rostoucí konkurencí asijského zboží a poklesem spotřeby elektřiny.
Postižena budou zejména průmyslová odvětví - textilní, strojírenský, potravinářský nebo dřevozpracující průmysl.
Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Bulharsko.
Zdroj: https://www.economy.bg
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.