Navzdory sílící konkurenci, zejména ze strany Číny, se Japonsko aktivně snaží prosadit se svým vysokorychlostním železničním systémem na mezinárodní scéně.
Vysokorychlostní vlaky šinkansen, proslulé svou rychlostí, spolehlivostí a bezpečností, patří mezi klíčové exportní produkty Japonska. Země se zaměřuje na jejich expanzi především na asijské trhy, do Spojených států a Evropy, kde se snaží nabízet technologicky vyspělou a bezpečnou alternativu k existujícím železničním sítím. Ostatně od jejich uvedení do provozu nebyl zaznamenán jediný smrtelný úraz způsobený technickou závadou.
První export japonské technologie se uskutečnil na Tchaj-wan, kde byly rychlovlaky uvedeny do provozu v roce 2007. Další významný zahraniční projekt se realizuje v Indii – dohoda o výstavbě vysokorychlostní železnice spojující Mumbaj a Ahmadábád byla podepsána v roce 2015 a její dokončení je plánováno na rok 2030. V současnosti se pak joint venture japonských společností snaží proniknout na americký trh, avšak projekt v americkém Texasu čelí řadě legislativních a finančních překážek.
Hlavním konkurentem Japonska v oblasti vysokorychlostních železnic je Čína, která od roku 2008 vybudovala nejrozsáhlejší síť vysokorychlostních tratí na světě, přesahující 40 000 km. Díky nižším výrobním nákladům pak disponuje výraznou konkurenční výhodou a daří se jí úspěšně exportovat a získávat zakázky v zemích jako Indonésie, Thajsko a Jižní Korea.
Japonsko se čínským rychlovlakům snaží konkurovat především skrze výhodné dlouhodobé úvěry určené na výstavbu dopravní infrastruktury. V Indii tak například japonské firmy nejen dodávají technologii, ale ve spolupráci s finančními institucemi investují do rozvoje infrastruktury. Nezapomíná se ale ani na inovace a pokrok – japonské firmy investují do vývoje autonomních vlaků a pokračují s vývojem nové verze šinkansenu s důrazem na snížení ekologické stopy.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Asahi
Britský McLaren se spojil se startupem Forseven, který je financován investiční skupinou z Abu Dhabi. Toto nečekané spojení slibuje rozšíření McLarenu a nový směr pro automobilový průmysl.
Zahraniční kancelář CzechTrade Kazachstán zorganizovala ve dnech 21.-25. února Misi českých firem v oboru pekárenských technologií. Na misi jsme zaměřili především na zjištění exportního potenciálu českých firem v Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
S rekordním obratem a ambiciózní expanzí za 16 miliard eur posiluje Rewe svou pozici jednoho z nejsilnějších hráčů evropského maloobchodu.
S cílem proniknout na japonský trh či posílit své stávající obchodní kontakty se ve spolupráci s agenturou CzechTrade zúčastnili prestižního veletrhu zástupci českých firem, výzkumných center a Českého optického klastru.