Kanaďané půjdou 28. dubna k federálním volbám. Ty se uskuteční v období zvýšeného napětí ve vztazích se Spojenými státy.
Rok 2025 měl být pro Kanadu vždy volební, nicméně se očekávalo, že se volby budou konat až na podzim tohoto roku. Po novoročním odstoupení premiéra Justina Trudeaua bylo téměř jisté, že se jejich termín přiblíží dříve. Země tak vstoupila do intenzivní fáze kampaně, přičemž den hlasování byl stanoven na 28. dubna.
Po období vysoké inflace a raketově rostoucích cen nemovitostí to navíc vypadalo, že Liberální strana Kanady (Liberal Party of Canada) by nemusela své období u moci prodloužit. Nicméně s příchodem nové americké administrativy a jednotného a přísného postupu kanadské federální vlády v čele s bývalým guvernérem Bank of Canada Markem Carneym (Liberal Party of Canada) jsou šance vyrovnanější. Aktuálně se Liberal Party of Canada pohybuje v průzkumech okolo 42 – 44 % hlasů, Conservative Party (největší vyzyvatel aktuálně vládnoucí administrativy) pak kolem 37 – 39 % hlasů.
Mezi klíčová témata letošní kampaně patří zejména diverzifikace obchodu a ochrana pracovních míst, zejména v ohrožených sektorech, jako je automobilový průmysl, který silně zasáhl obchodní spor s USA. V popředí zájmu veřejnosti zůstávají i rostoucí životní náklady, obavy z ekonomické recese a schopnost kanadských průmyslových odvětví zvládnout aktuální výzvy.
Velkým tématem je také imigrace. Kanada tradičně uplatňovala otevřený přístup, avšak v posledních měsících se i tato oblast dostala pod tlak a obě hlavní politické strany diskutují o jejím omezení.
Vývoj kanadských voleb bude důležitý i pro evropské firmy. Výsledky totiž mohou ovlivnit další směřování vzájemných vztahů mezi Kanadou a Evropskou unií, která je pro Ottawu stále významnějším partnerem.
Zdroj: The Globe and Mail, CBC
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Kanada - Toronto.
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.