Kazachstán určil hlavní kandidáty na výstavbu své první jaderné elektrárny, přičemž lídrem konsorcia bude ruský Rosatom.
Agentura pro jadernou energii Kazachstánu vybrala čtyři hlavní společnosti, které se ucházely o výstavbu první jaderné elektrárny v zemi. Do finálního výběru se dostaly: ruský Rosatom, čínská China National Nuclear Corporation (CNNC), francouzská Électricité de France (EDF) a korejská Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Nejvýhodnější nabídku předložil Rosatom, jenž se stane lídrem mezinárodního konsorcia zodpovědného za realizaci projektu.
Projekt zahrnuje nejen technické a obchodní aspekty, ale také zajištění financování, školení personálu a lokalizaci výroby. Celkové náklady se odhadují na 10 až 12 miliard dolarů. Dokončení elektrárny je v plánu do roku 2035, přičemž část investic bude pokryta formou zahraničního exportního financování.
Kazachstán zároveň zvažuje výstavbu druhé a třetí jaderné elektrárny, o jejichž umístění a realizaci by mělo být rozhodnuto ve druhém čtvrtletí roku 2025. Mezi možnými lokalitami se zmiňuje město Kurchatov.
V říjnu 2024 proběhlo referendum, v němž více než 71 % obyvatel podpořilo výstavbu jaderné elektrárny.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kazachstán.
Zdroj: Centrum obchodní informace kapitál (https://kapital.kz/)
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.