V období významných změn, které nastaly s nástupem nového amerického prezidenta, čelí Kolumbie obchodní a diplomatické krizi se severoamerickým gigantem.
USA představují pro Kolumbii hlavního obchodního a strategického
partnera, což se ale může změnit. V únoru odmítl Gustavo Petro přistání
letadel s deportovanými migranty kvůli nehumánnímu zacházení, na což Donald
Trump reagoval varováním o zavedení cel a omezením pohybu. Spor se vyřešil už do 24
hodin a experti jej označili za nátlakovou taktiku. Cla by poškodila obě strany
– Kolumbie je lídrem v produkci květin i kávy a obchod s USA vytváří tisíce
pracovních míst.
Další výraznou změnou je rozpuštění Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID). Americký ministr zahraničí Marco Rubio 10.
března oznámil zrušení 83 % programů a převedení zbytku pod ministerstvo
zahraničí. Krok vedl k propouštění a narušil humanitární pomoc. Elon Musk zastavil financování této organizace. Kolumbie tím přišla o 200 milionů dolarů
ročně, což znemožnilo desítky projektů, mírové procesy, ochranu životního
prostředí i boj proti drogám.
Nová americká administrativa
oslabuje svůj vliv v zemích Latinské Ameriky a otevírá dveře Číně. Letos v únoru bylo
otevřeno nové přístavní spojení Kolumbie s Čínou, což jejich vztahy prohloubilo. Země se může v příštích několika letech či měsících stát pro Kolumbii hlavním obchodním partnerem.
Zpracoval: tým zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie
Zdroje: https://apnews.com/; https://www.infobae.com/colombia/2025/02/03/ ; https://elpais.com/america-colombia/2025-02-05/ ; https://www.bbc.com/
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.