Nigérie dělá pokroky při stabilizaci Forexu a kontroly inflace.
Guvernér Nigerijské centrální banky (CBN) Olayemi Cardoso uvedl, že banka postupuje ve stabilizaci devizového trhu a v boji s inflací. Nigérie stále čelí problémům s vysokou inflací způsobenou slabou národní měnou Naira (NGN). V současné době se pohybuje hodnota místní měny vůči jednou dolaru v hodnotě 1,532,39 nair na oficiálním trhu. Hodnota na paralelním trhu se pohybuje okolo 1550 nair za dolar. Při směně v hotovosti je cena ještě nižší a to 1460 nair za dolar, což je způsobeno nedostat hotovosti v zemi.
Většina nigerijských společností se ovšem řídí cenou paralelního trhu, který je o něco stabilnější a lidé k němu mají větší důvěru. Nicméně, v posledních týdnech je cítit větší stabilita nigérijské měny, což také vedlo k nárustu stavebních a developerských projektů. V Nigérii se říká: „Když se značně stavět, tak se ekonomika uzdravuje."
Slabá měna se v minulosti dotkla i českých exportéru, kteří obchodují s nigerijskými partnery v dolarech, jelikož nestabilní měna prodražuje cenu českých výrobků pro koncové zákazníky, kteří si raději zvolí asijské dodavatele. Nyní je však patrné, že se v Nigérii blýská na lepší časy.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Nigérie.
Zdroj: www.punchng.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.