Projekty Global Gateway v Nigérii jsou určeny i pro české dodavatele.
Očekává se, že Nigérie bude klíčovým příjemcem finančních prostředků z Evropské unie k podpoře a rozvoji infrastruktury prostřednictvím iniciativy Global Gateway, která má do roku 2027 rozdělí napříč Afrikou 150 miliard eur.
Podle prohlášení vedoucí delegace EU v Nigérii a Hospodářského společenství západoafrických států Massimo De Luca, se iniciativa zaměřuje na digitální transformaci, klima, energetiku, dopravu, vzdělávání, výzkum a zdravotnictví. EU již realizovala podobné projekty v Nigérii v hodnotě zhruba 700 milionů eur.
Iniciativa Global Gateway upřednostňuje investice namísto poskytování technické pomoci. Tyto investice mohou pocházet ze soukromého nebo veřejného sektoru, pokud jsou dlouhodobě udržitelné. Projektů GateWay se mohou také zúčastnit čeští exportéři, prostřednictvím přímých dodávek nebo ve formě konsorcií s dalšími evropskými společnostmi.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Nigérie.
Zdroj: www.punchng.com
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.