Společnost VTTI, specializující se na skladování cisteren, plánuje v přístavu Antverpy vybudovat novou továrnu na recyklaci automobilových pneumatik.
Přesná výše investice nebyla zveřejněna. Očekává se, že závod bude dokončen před rokem 2030 a zpočátku bude schopen zpracovat 45 000 tun gumy ročně. Později by se měla roční kapacita zvýšit na 90 000 tun.
V Nizozemsku v roce 2023 společnost RecyBEM sesbírala téměř 9,8 milionu pneumatik, což odpovídá více než 38 000 tunám pryže. Nová továrna VTTI by tak měla zvládnout zpracovat více než dvojnásobek tohoto množství.
Aby bylo možné zajistit dostatečný přísun surovin, budou se v továrně recyklovat pneumatiky z celé Evropy. Přístav Antverpy je pro tento účel strategickou lokalitou, neboť se v něm nachází rozsáhlý průmyslový areál s přístupem k velkému množství použitých pneumatik z Německa, Velké Británie a Francie.
VTTI již v antverpském přístavu vlastní terminál s přibližně 114 skladovacími nádržemi na pohonné hmoty, chemikálie a plyny. Nová továrna bude postavena přímo v areálu tohoto terminálu.
V současnosti se v Nizozemsku většina použitých pneumatik zpracovává na gumové podložky pro hospodářská zvířata. V jiných částech Evropy jsou však často spalovány jako náhrada uhlí.
VTTI chce zavést jinou metodu recyklace, konkrétně termolýzu. Chemická recyklace pneumatik zatím není běžným standardem. Výzkumný institut RIVM v roce 2023 uvedl, že její dopad na klima je skoro srovnatelný se spalováním. Přesto RIVM poukázal na výhodu chemické recyklace, sice že materiál lze opakovaně zpracovávat, zatímco gumové podložky pro hospodářská zvířata lze obvykle využít jen jednou, proto materiál nevydrží více než dva životní cykly.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko.
Zdroj: http://www.fd.nl
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.