Nová cla zasahují klíčové exportní sektory Střední Ameriky a otevírají prostor pro politická i ekonomická jednání.
Spojené státy americké oznámily zavedení nových cel na dovoz ze Střední Ameriky. Pro většinu zemí platí základní sazba 10 %, zatímco pro Nikaraguu byla stanovena vyšší, a to 18 %.
Podle amerického prezidenta Trumpa tyto sazby vycházejí z výpočtu obchodního deficitu USA vůči jednotlivým státům. Data však ukazují opak – Spojené státy mají se Střední Amerikou obchodní přebytek a mnoho amerických výrobků se díky dohodě o volném obchodu mezi USA, Střední Amerikou a Dominikánskou republikou (CAFTA-DR) do regionu dováží bez cla nebo za velmi nízké sazby.
Přestože byla cla oznámena jako jednotná, v praxi se efektivní sazby liší v závislosti na výjimkách, které se vztahují na určité komodity, například ropu, léčiva nebo průmyslové suroviny.
Nejvíce zasažena je Nikaragua (17,5 %), následují Honduras (13 %), Salvador (10,5 %) a Dominikánská republika (10,4 %). Tyto země vyvážejí zejména ocel, hliník a autodíly, na které se cla vztahují v plné výši. I v Guatemale, Belize a Panamě, kde se efektivní sazby pohybují těsně pod 10 %, může být dopad výrazný – zejména vzhledem k vysokému podílu exportu do USA. Výrazně by mohly být zasaženy Kostarika, Guatemala a Honduras, jejichž vývoz do USA tvoří převážně zemědělská produkce, konkrétně banány, káva, cukr, ananas.
Guatemala na nová opatření reagovala snahou o diplomatické řešení. Vláda uvedla, že nechce vstupovat do obchodní konfrontace, ale dává přednost cestě jednání. Společně se soukromým sektorem připravuje strategii, která by mohla vést ke snížení nebo úplnému zrušení cel na guatemalské produkty. Jednání již byla navázána i na úrovni amerického obchodního zástupce. Výsledek úsilí ukáže, zda může konstruktivní přístup přinést konkrétní změny v praxi.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Střední Amerika a Karibik.
Zdroj: centralamerica.com
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.