Nový britský zákon o rozhodčím řízení posiluje pozici Spojeného království v mezinárodní arbitráži. Tento zákon má docílit toho, aby Spojené království zůstalo lídrem v řešení mezinárodních obchodních sporů a zároveň přilákat nové investice.
Čtyřletý proces reforem byl završen dne 24. února 2025, kdy nový zákon o rozhodčím řízení ve Spojeném království získal královský souhlas. Cílem zákona je modernizovat a zefektivnit rozhodčí řízení, posílit pozici Spojeného království jako předního světového centra pro arbitráž a podpořit ekonomický růst v právním sektoru. Jen v Anglii a Walesu je každoročně minimálně 5000 případů domácích i mezinárodních sporů, které generují pro britskou ekonomiku příjmy přesahující 2,5 miliardy liber ročně.
Zákon přináší několik klíčových změn. Zavádí větší jasnost v rozhodčích dohodách, posiluje nezávislost rozhodců a zajišťuje účinnější podporu soudů pro rozhodčí řízení. Nově stanovuje zákonnou povinnost rozhodců zveřejňovat potenciální střety zájmů, čímž zvyšuje transparentnost procesu. Další významné změny zahrnují zefektivnění soudních řízení a objasnění pravidel pro napadení rozhodčích nálezů. Zákon také ruší zastaralá ustanovení týkající se domácích rozhodčích smluv.
Očekává se, že tyto reformy posílí důvěru v podnikání, přilákají další mezinárodní investice a upevní roli Spojeného království jako hlavního sídla pro mezinárodní arbitráže. Pro české firmy to představuje příležitost využít efektivnější a potenciálně levnější systém pro řešení mezinárodních obchodních sporů, možnost zvolit Spojené království jako místo pro arbitráž při uzavírání mezinárodních smluv a přístup k vysoce kvalitním právním službám a expertíze v oblasti mezinárodní arbitráže.
Zdroj: gov.uk; international-arbitration-attorney.com
Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Spojené království a Irsko
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.