Zavedení nových cel Spojenými státy, oznámené administrativou Donalda Trumpa, vyvolalo silnou reakci v Polsku, kde automobilový průmysl tvoří klíčovou část národní ekonomiky. Premiér Donald Tusk a ministr financí Andrzej Domański se sešli se zástupci automobilového sektoru, aby diskutovali o dopadech nových opatření a hledali možná řešení.
Polská vláda upozornila, že automobilový průmysl je jedním z pilířů domácí ekonomiky – tvoří přibližně 8 % HDP a zaměstnává na 400 000 lidí. Polsko je zároveň druhým největším exportérem automobilových dílů v EU a sedmým na světě. Právě kvůli tomu bude sektor obzvlášť citlivý na zavedení amerických cel na dovoz automobilů a lehkých nákladních vozidel.
Prezident Polské automobilové komory Janusz Kobus varoval, že cla mohou vést ke ztrátě až 13 000 pracovních míst, zejména v segmentu dodavatelů a výrobců dílů. Polský institut ekonomie odhaduje, že by v důsledku opatření mohlo dojít k poklesu HDP o 0,38 až 0,43 %. Zazněly ale i konstruktivní návrhy. Podle Macieje Mazura z Polského sdružení nové mobility by cla mohla být impulzem k větší soběstačnosti a investicím do domácí výroby.
Ministr Domański zdůraznil, že Spojené státy představují pro Polsko osmý největší exportní trh a druhý největší trh z hlediska přidané hodnoty. Dopady cel jsou podle něj již nyní patrné na trzích: klesající indexy, ceny ropy a mědi ukazují na nejistotu ohledně budoucího vývoje světové ekonomiky. Vláda proto plánuje další schůzky s klíčovými sektory a připravuje kroky na ochranu domácího průmyslu.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Polsko.
Zdroj: biznes.interia.pl
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.