Ministryně obrany Margarita Roblesová oznámila, že Španělsko dosáhne cíle 2 % HDP na vojenské výdaje s dostatečným předstihem, a to ještě před rokem 2029, kdy se původně plánovalo splnění závazku přijatého v rámci NATO.
Generální tajemník NATO Mark Rutte nedávno vyzval zaostávající země, včetně Španělska, aby dosáhly dvouprocentního cíle ještě před letošním summitem vedoucích představitelů, který se uskuteční koncem června v Haagu. V tomto smyslu Rutte zmínil Španělsko a Belgii jako země, které se snaží tento závazek splnit v krátké době.
Španělská vláda nyní reviduje výdaje na obranu a zvažuje zahrnout položek určené na boj proti terorismu, obrany hranic do výdajů na státní bezpečnostní síly a sbory. V případě, že budou navrhovaná kritéria při měření vojenských výdajů akceptována, mohla by země cíle dosáhnout ještě před červnovým summitem.
Španělsko vydává na obranu přibližně 1,28 % svého HDP, a to z něj činí jednu ze zemí NATO s nejnižšími výdaji na obranu. Haagský summit bude rozhodující pro stanovení nového cíle výdajů na obranu, který by se mohl pohybovat mezi 3 a 3,5 % HDP, což odráží rostoucí zájem o bezpečnost.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Španělsko.
Zdroj: europapress.es
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.