Turecko díky rozvoji solární a větrné energie ušetřilo 15 miliard dolarů na dovozu plynu. Rychlý růst solární kapacity posílil energetickou nezávislost země.
Rozvoj solární a větrné energie v Turecku za poslední dva a půl roku snížila dovoz plynu o 15 miliard dolarů. Solární energie vygenerovala 52 TWh elektřiny, což odpovídá 6 % celkové spotřeby, a ušetřila tak 5,4 miliardy dolarů. V roce 2024 nahradila solární výroba dovoz plynu v hodnotě 1,7 miliardy dolarů, přestože ceny plynu meziročně klesly o 18 %.
Turecko zdvojnásobilo svou kapacitu solární energie na více než 19 GW a překonalo svůj cíl pro rok 2025 již v srpnu 2024. Hlavním faktorem růstu byly neregulované projekty pro vlastní spotřebu domácností a podniků. Další rozvoj podpoří investice do různých typů solárních instalací, včetně střešních, plovoucích či hybridních systémů. Turecko plánuje zvýšit kombinovanou kapacitu solární a větrné energie na 120 GW do roku 2035.
Navzdory úspěchu v solární energetice růst větrné energie zpomalil a celková kapacita dosáhla 12,5 GW, což je pod strategickým cílem. Turecko ale i tak prokázalo schopnost stanovit ambicióznější cíle a snížit svou energetickou závislost. Udržením tohoto tempa může posílit svou energetickou bezpečnost a postavení na mezinárodní scéně.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko:
Zdroj: https://www.hurriyetdailynews.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.