Turecko díky rozvoji solární a větrné energie ušetřilo 15 miliard dolarů na dovozu plynu. Rychlý růst solární kapacity posílil energetickou nezávislost země.
Rozvoj solární a větrné energie v Turecku za poslední dva a půl roku snížila dovoz plynu o 15 miliard dolarů. Solární energie vygenerovala 52 TWh elektřiny, což odpovídá 6 % celkové spotřeby, a ušetřila tak 5,4 miliardy dolarů. V roce 2024 nahradila solární výroba dovoz plynu v hodnotě 1,7 miliardy dolarů, přestože ceny plynu meziročně klesly o 18 %.
Turecko zdvojnásobilo svou kapacitu solární energie na více než 19 GW a překonalo svůj cíl pro rok 2025 již v srpnu 2024. Hlavním faktorem růstu byly neregulované projekty pro vlastní spotřebu domácností a podniků. Další rozvoj podpoří investice do různých typů solárních instalací, včetně střešních, plovoucích či hybridních systémů. Turecko plánuje zvýšit kombinovanou kapacitu solární a větrné energie na 120 GW do roku 2035.
Navzdory úspěchu v solární energetice růst větrné energie zpomalil a celková kapacita dosáhla 12,5 GW, což je pod strategickým cílem. Turecko ale i tak prokázalo schopnost stanovit ambicióznější cíle a snížit svou energetickou závislost. Udržením tohoto tempa může posílit svou energetickou bezpečnost a postavení na mezinárodní scéně.
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko:
Zdroj: https://www.hurriyetdailynews.com
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
V červnu 2025 vykázala italská ekonomika smíšené výsledky – zlepšila se podnikatelská důvěra, zatímco nálada spotřebitelů mírně oslabila.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.